Güncel

Telefon şirketlerine büyük şok!

293 telefon şirketinin bu yetkisi elinden alınıyor.

Telefon şirketlerine büyük şok!

Son zamanlardaki olaylardan sonra insanların Telefon görüşmelerinin üzerindeki dinleme riskini sona erdirmek için çalışmalar başlatıldı. Bu kapsamda BTK'dan lisans alarak "alo" hizmeti veren 293 şirketin faaliyetleri sona erdiriliyor. Söylenenlere göre bu şirketler, suçlu takibinde kullanılan "HTS kayıtlarını" bile değiştirebiliyor ve Paralel Yapı bu firmalar üzerinden iletişim kurabiliyor.

Alternatif telekom şirketlerinin ulusal güvenlik riski içeren imkanlara sahip olduğunun tespit edilmesi üzerine lisansların iptal edilmesine karar verildi. İletişim tespitini sağlayan HTS kayıtlarının değiştirilebildiği, teknik takibin imkansız hale getirilebildiği ve paralel örgüt mensuplarının bu firmalar üzerinden iletişim kurduğu belirlendi.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), kirli bir kumpası daha deşifre etti. Paralel yapının, Sabit Telefon Hizmeti (STH) vermek için yetki alan bazı firmalar üzerinden iletişim sağladığı belirlendi. Bu firmalar üzerinden iletişim kaydı tespitini sağlayan HTS kayıtlarının değiştirilebildiği, teknik takibin imkansız hale getirilebildiği ortaya çıkarıldı. STH lisansıyla faaliyet gösteren bazı şirketlerin de, dolandırıcılık faaliyetlerinde bulundukları rapor edildi. Bu veriler üzerine BTK, paralel örgüt faaliyetlerine aracılık eden, sorumluluklarını kötüye kullanan firmalarla ilgili harekete geçti.

Türk Telekom 2008'de özelleştirildikten sonra BTK 293 özel şirkete STH lisansı vermişti. Bu firmaların hepsi aktif olarak telefon hizmeti veriyor bu kapsamda Telekom ve GSM operatörlerine 'ses taşıma' bedeli vererek telefon hizmeti sunuyor. Ciddi firmaların yanı sıra ne yaptığı belirsiz basit firmalarda bu firmalar arasında yer alıyor.  

Bu şirketler güvenlik açısından da riskli ve yetkililer, bu firmaların suçluların izlenmesi konusunda çok önemli bir veri olan HTS (iletişim tespiti) kayıtlarını değiştirebildiklerini tespit etti. Bu nedenle HTS kayıtları ile kimin kiminle görüştüğü, görüşmenin ne zaman yapıldığı ve süresi görülebiliyor ve firmalar bilgilerin içeriğini istedikleri gibi değiştirebiliyor.

BTK, bu tespitlerin ardından harekete geçti ve telefon görüşmeleri üzerindeki risk ve karmaşayı bitirmek için STH lisanslarını iptal etmeyi planlıyor. BTK’nın 12 Kasım 2014 tarihinde yapılan Üst Kurul toplantısında alınan kararla Elektronik Haberleşme Sektörüne İlişkin Yetkilendirme Yönetmeliği değiştirelecek. Yeni başvurular ise reddedilecek.

Bu kapsamda örgüt faaliyetlerine aracılık eden, sorumluluklarını kötüye kullanan ve yerine getirmeyen firmalara neşter vurulacak. Bunun için sınırlı sayıda firmaya STH verme yetkisi verilecek.

Şimdiye kadar BTK’ya 345 firma İnternet Servisi sağlamak için başvuruda bulundu. BTK tarafından yetkilendirilen 345 firmanın hepsi aktif durumda ancak görünürde çok az sayıda var. Sabit telefon Hizmeti vermek için yetki alan firmaların yetkisini kaldırmak için yönetmelik değişikliğine giden  BTK, İnternet Servis Sağlayıcılar ile ilgili bir çalışma hazırlıyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.