Güncel

Telefonda kulaklıkla yüksek sesle müzik dinleyenler dikkat!

Kulaklıkla yüksek sesle müzik dinlemek işitme kaybına neden oluyor

Telefonda kulaklıkla yüksek sesle müzik dinleyenler dikkat!

Hergün sokakta, işe giderken, metroda veya çalışma sırasında cep telefonundan kulaklık ile cep telefonundan müzik dinleyen orlarca kişiyle karşılaşıyoruz. Hatta kulaklık taktığı halde bile ses size gelecek kadar yüksek seviyede oluyor. Dünya Sağlık Örgütü, yüksek sesle müzik dinleme konusunda akıllı cihaz kullanıcılarını uyarıyor.

Dünya Şağlık Örgütü tarafından yapılan açıklamaya göre, 12 ve 35 yaş arasındaki bir milyardan fazla genç insanın çok yüksek sesle müzik dinleme neticesinde işitme kaybı riskine maruz kalıyor. Potansiyel mağdurların çoğunluğunu akıllı telefon ve oyun tutkunları oluşturuyor. Uzmanlar, 15 dakika süre ile 100 dB veya 85 dB ses seviyesinde müzik dinlemenin, gençlerin işitme duyusunu geri döndürülemez bir hale getirdiğini söylüyorlar.

Dünya Sağlık Örgütü, günde en fazla 1 saat düşük ses seviyesinde kulaklıkla müzik dinlemeyi tavsiye ediyor. Örgüt ayrıca kamuya açık yerlerde gürültü seviyelerini düzenleyen yasalarında genişletilmesi gerektiğini dile getiriyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.