Güncel

Telefonlar baş ağrısı yapar mı? Dikkat edilecek hususlar!

Bu sorunun cevabını merak ediyor musunuz? Ayrıntıları okuyun...

Telefonlar baş ağrısı yapar mı? Dikkat edilecek hususlar!

Günümüz teknolojisinin geldiği noktayı düşünecek olursak, en büyük nimetlerden olarak sıfatlandırdığımız cep telefonları insanlara zarar veriyor mu? Hayatımızın hemen hemen her yerinde kullandığımız cep telefonları bizle beraber nereye gidersek gidelim hep yanımızda. Bunun insan sağlığı için bir tehlikesi var mıdır?

1331988327_cep-telefonu-radyasyonundan-korunma.jpgGünümüz dünyasında cep telefonlarında kullanılan teknolojiye şöle bir genel olarak baktığımızda çağ atladık diyebiliriz. Peki bu  kadar teknoloji insan sağlığını nasıl etkileyeceK, buna çözüm yok mu?

Uzmanlar, cep telefonlarından yayılan elektromanyetik dalgaların, DNA’yı etkileyerek tümöre yatkınlık oluşturduğunu belirtiyor. Evet duyar gibi olduk,  cep telefonu baş ağrısının da nedenleri arasında.

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Aslan Tekataş cep telefonlarının insan sağlığına pek çok zararı olduğunu söyledi. Telefonların mümkün olduğunca vücuttan uzak tutulması gerektiğine dikkat çeken Yrd. Doç. Dr Tekataş, şunları söyledi:

1331988203_doktor.jpg

''Cep telefonlarının kesinlikle baş ağrısına bir etkisi var. Cep telefonlarının yaydığı elektromanyetik radyasyonun DNA'ya etki yaparak vücutta tümöre yatkınlık oluşturduğunu ve fonksiyon bozukluklarına yol açtığını net bir şekilde hayvan deneylerinde görüyoruz. Zaten hayvan deneylerinde tümör oluşturduğu da ispatlandı. Cep telefonlarından mümkün olduğunca uzak durulmasını tavsiye ediyoruz. Telefonun arama anı en çok sinyal aldığı zamandır. Telefonu açtıktan sonra kulağa getirmek, radyasyonu biraz daha azaltıyor.''

Yrd. Doç. Dr. Tekataş, cep telefonlarının sinirlerin elektriksel akımını bozduğunu da belirtterek özellikle dikkatli olmamızı belirtti.

Zararı nasıl azaltırız?

1331988266_300x250xtimthumb.phpqsrchxogan.comwp-contentuploads201105ceptelefonu-kulaklik-300x248.jpgaw300ah250azc1aq100.pagespeed.ic.jrziu7hovn.jpg
Cep telefonu kullanırken kulaklık kullanılmasını öneren Tekataş, zararı bir nebze de olsa azaltıp sağlığımıza dikkat etmemiz için şunları kaydetti: ''Çekim gücünün düşük olduğu yerlerde telefonla konuşmaktan uzak durulmalı. Çünkü sinyalin zayıf olduğu bölgelerde telefon operatörle bağlantı kurabilmek için daha fazla güç harcıyor ve radyasyon yayıyor. Bu olaya sadece beyin açısından bakmamak gerekir. Telefon, göğsümüze yakın bir yerde olursa kalp ritmini olumsuz etkiler, pantolon cebinde taşırsak da üreme sorunları ortaya çıkarabilir. Kulaklık kullanarak riski azaltabiliriz. Yastık altına bırakmak ise kesinlikle yanlıştır. Uyuma anında, cep telefonu en az 2-3 metre uzağa bırakılmalıdır.''

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.