Güncel

Telefonları çökerten YouTube videosu! Sakın açmayın!

Son dönemlerde akıllı telefonlar çok güçlü. Bazıları 8K video çekebilirken, diğerleri masaüstü bilgisayarların hızına ve performansına rakip olabiliyor. Bir YouTube videosu, güçlü bir Pixel telefonu çökertti.

Telefonları çökerten YouTube videosu! Sakın açmayın!

Bazı akıllı telefonlar 8K video çekebilirken, diğerleri masaüstü bilgisayarların hızına ve performansına rakip olabiliyor. Tüm bu gelişmiş hesaplama gücünün, bazen tek bir YouTube videosunun müthiş gücüne denk olmadığını da söylemek lazım. En azından Google Pixel için durum böyle görünüyor.

Söz konusu olan video, Ridley Scott'ın Alien filminden 4K HDR bir klip. Videoyu açmak, Pixel telefonları çökertebiliyor, yeniden başlatılmasına ve ana ekrana dönmesine neden olabiliyor. Reddit yazarı OGPixel5 bu sorunu ilk dile getiren kişi olarak görünüyor. Kendi telefonunda yaşanan sorunu paylaştığında, birkaç Pixel kullanıcısından da benzer şekilde sorunlar yaşadığına dair yanıtlar geldi.

9to5Google da videoyu Pixel 7 Pro üzerinde test etti ve benzer sonuçlar gördü. Video açılabiliyor, ancak Oynat düğmesine basar basmaz telefon çöküyor.

Orijinal Reddit başlığına göre, sorunun bir dizi Pixel cihazını etkilediği görülüyor. Problem yaşandığı söylenen cihaz bir Pixel 7 Pro olsa da, yorum yapanlar videonun Pixel 7s, Pixel 6s ve Pixel 6as'ı da çökerttiğini söyledi. Buna ek olarak, bazıları çökmeden sonra dakikalarca hücresel bağlantıya erişimi kaybetmekten şikayet ediyor.

Bir kullanıcı, sorunun birkaç yıl önce Android telefonları öldüren duvar kağıdıyla ilgili olabileceği teorisini ortaya attı. Mrwhosetheboss'un konuyla ilgili videosunda belirttiği gibi, duvar kağıdı Android'in kullandığından farklı, daha geniş bir renk profili kullanıyordu (ProPhoto RGB). Android basitçe bir profilden diğerine dönüştürdüğü için bu tek başına bir sorun teşkil etmiyor. Ancak, duvar kağıdında renk değerleri Android için çok fazla olan ve tüm sistemi çökerten bir piksel vardı.

Alien klibinde de benzer bir şey olması mümkün. Belki de bu özel HDR videonun bir karesi Android'in renk işlemesine kısa devre yaptırıyor. Eğer öyleyse, Google'ın sorunu düzeltmek için bir yazılım güncellemesi yayınlayacağı düşünülüyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.