Güncel

Telegram, kripto borsası kurmaya hazırlanıyor!

Telegram, FTX çöküşüne yanıt olarak kripto borsası kurmaya hazırlanıyor!

Telegram, kripto borsası kurmaya hazırlanıyor!

Telegram'ın kurucusu Pavel Durov, mesajlaşma platformunun bir kripto borsası ve gözetimsiz cüzdanlar da dahil olmak üzere merkezi olmayan kripto para birimi ürünlerini ortaya çıkarma planlarını duyurdu.

Telegram, kripto borsası kurmaya hazırlanıyor!

Durov'a göre, CEO 30 Kasım'da resmi Telegram kanalında yaptığı  açıklamada, yeni girişimin kripto para birimi varlıklarının mevcut merkezileşmesini düzeltmeyi amaçladığını, bunun FTX borsasının çökmesine atıfta bulunarak milyonlarca kullanıcıyı hayal kırıklığına uğrattığını belirttiği bir faktör olduğunu söyledi.

“Telegram'ın bir sonraki adımı, milyonlarca insanın kripto para birimlerini güvenli bir şekilde alıp satması ve depolaması için saklama dışı cüzdanlar ve merkezi olmayan borsalar dahil olmak üzere bir dizi merkezi olmayan araç oluşturmak. Bu şekilde, yüzbinlerce kripto para birimi kullanıcısını hayal kırıklığına uğratan aşırı merkezileşmenin neden olduğu yanlışları düzeltebiliriz” dedi.

Durov ayrıca, mevcut blockchain ekosisteminin ademi merkeziyetçiliği teşvik etme kurucu ilkesinden saptığına dikkat çekti.

Telegram kurucusu, gücün birkaç elde toplanması nedeniyle; FTX olayının meydana gelmesi sürpriz değil.

“Çözüm açık: blok zincir tabanlı projeler köklerine, ademi merkeziyetçiliğe geri dönmelidir. Kripto para kullanıcıları, herhangi bir üçüncü tarafa bağlı olmayan, güvenilir olmayan işlemlere ve kendi kendine barındırılan cüzdanlara geçmelidir” diye ekledi. 

Ayrıca Durov, blockchain geliştiricilerini kitleler için kullanımı kolay ürünler oluşturmaya çağırdı. Özellikle Ethereum'a ( ETH ) seslendi ve platformun "son ayarlamalardan sonra bile modası geçmiş ve pahalı kaldığını" öne sürdü.

Gerçekten de Ethereum, Merge yükseltmesinin platformu enerji tasarruflu hisse ispatı ( PoS ) ağına  geçirmesiyle artan ağ gelişimi kaydetti.

Telegram, kripto borsası kurmaya hazırlanıyor! - Resim : 1

Telegram'ın kripto atılımları

Telegram'ın son zamanlarda birkaç ürünle kripto alanına giriş yaptığını belirtmekte fayda var. Örneğin, mesajlaşma platformunun kullanıcıları, The Open Network ( TON ) kullanarak uygulamadan çıkmadan kripto para birimleri alıp satabilirler.

Aynı zamanda, FTX'in çöküşü ve müteakip müşteri fonlarının kaybı, merkezi borsaların yönetimiyle ilgili soruların ortaya çıkmasına neden oldu.

Çöküşle ilgili soruşturma devam ederken, borsa kurucusu Sam Bankman-Fried görevi kötüye kullanma iddialarını reddetti. Bir Finbold raporuna göre Bankman-Fried, çöküşün 'serbest piyasa hareketleri sırasındaki şeylerin büyük bir korelasyonu' nedeniyle ortaya çıktığını iddia etti.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.