Güncel

Telekom operatörleri, video pazarından büyük gelir elde ediyor

Telekom operatörleri, video pazarından 1 trilyon dolar ek gelir elde edecek.

Telekom operatörleri, video pazarından büyük gelir elde ediyor

Video pazarındaki fırsatlarla ilgili önemli açıklamalar yapan Huawei Dönüşümlü CEO’su Eric Xu, telekom operatörleri için önümüzdeki yıllarda video sektöründeki potansiyelin artacağını ve 1 trilyon dolarlık ek gelir elde edileceğini belirtti.

2016 yılının mobil operatörler için bir dönüm noktası olduğunun altını çizen Xu, ortalama olarak mobil hizmetlerdeki toplam operatör gelirlerinin yüzde 50’sinden fazlasını veri transferinin oluşturduğunu dile getirdi. Operatörler için yeni büyümenin arkasındaki itici gücün video olduğuna dikkat çeken Xu, “Operatörler için yaklaşık 800 milyar dolar değerinde olan ses pazarı ve 1.2 trilyon dolarlık veri pazarını düşündüğümüzde; video pazarındaki büyümeyle birlikte 1 trilyon doların üzerinde ek gelir elde edilmesi bekleniyor. Bu gelirin de 650 milyar dolarını eğlence videoları 18 milyar dolarını ise iletişim videolarının oluşturacağını söyleyebiliriz. Dikey endüstriler her yerde videoya sahip olacak ve bu işletmelerin sahip olduğu pazar yaklaşık 350 milyar dolar değerinde olacak. Gelecekte video hayatımızın ve çalışmalarımızın ayrılmaz bir parçası olacak. Bu sayede de operatörler için önemli bir Pazar potansiyeli ortaya çıkacak” dedi.

Video ve video ile ilgili trafiğin telekom operatörlerinin toplam gelirleri içinde yüzde 25’lik paya sahip olduğuna dikkat çeken Xu, “2020 yılı itibarıyla videonun, operatörlerin toplam gelirleri içindeki payının yüzde 50’yi geçeceğini ve tüm veri transferinden elde edilen geliri de yüzde 70 oranında artıracağını öngörüyoruz. Bu, artık mobil operatörler için rollerinin değişmesi gerektiği anlamına gelir. Artık kendilerini mobil şebeke operatörleri olmakla sınırlayamayacaklar, aynı zamanda sayısal içerik oynatıcıları olarak görev üstlenecekler. Mobil operatörler, görüntü stratejilerini reaktif olmaktan proaktif olmaya nasıl dönüştürebileceklerini düşünmek zorundalar. Görüntüyü katma değerli bir hizmet olarak konumlandırmak yerine, onu temel bir hizmet olarak görmeli ve daha sonra, ses ve veri hizmetlerinde yaptığı gibi onu geliştirmelidir” diye konuştu.

Operatörlerin ağlarını inşa etmede ve verimli hale getirmede bilinçli hareket etmeleri gerektiğini ve endüstrinin görüntü deneyimini ölçmek amacıyla standartlar geliştirmesi gerektiğini aktaran Xu, Huawei’nin böyle bir ölçüm standardı geliştirmek için Oxford Üniversitesi ile birlikte çalıştığını ve ağlarının yapımında operatörleri daha iyi bilgilendirmeyi hedeflediklerini belirtti. Huawei’nin görüntü endüstrisindeki tüm güçlükleri ve telekom operatörlerinin görüntü işlerini geliştirirken karşılaştığı zorlukları değerlendiren Xu, Huawei’nin operatörlerin görüntü işinde başarılı olmasına ve operatörleri görüntü işlerini geliştirme ve büyütmelerine destek olmaya kararlı olduğunun altını çizdi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.