Güncel

Telekomünikasyon sektörünün çözüm bekleyen 8 sorunu!

22 ülkede anket yapıldı, sonuç düşündürücü!


Küresel bilgi hizmetleri şirketi Experian’ın 22 ülkede, 45 telekomünikasyon şirketinin 80 üst düzey yöneticisiyle gerçekleştirdiği araştırma, telekomünikasyon sektöründe yaşanan sorunlara odaklanıyor. Araştırmada; büyük veri, abone kaybı, müşteri deneyimi ve sahtecilik, çözüm bekleyen sorunlar telekomünikasyon sektöründe en çok baskı hissedilen sorunlar olarak listenin en üst sıralarında yer alıyor.   

1383907925_gatebil.jpg

Araştırma sırasında, 22 ülkeden 45 telekomünikasyon şirketinde yapılan ankete katılan 80 üst düzey yöneticiden en çok baskı hissettikleri sorunlar hakkında bilgi vermeleri istendi. Bu sonuçlar, telekomünikasyon sektörünü etkileyen temel sorunlardaki trendi belirlemek için 2012 yılında yapılan benzer anketin sonuçlarıyla karşılaştırıldı.

Çözüm bekleyen sorunlar

1. 2013 yılında, büyük veriden gelir elde etme sorununu en büyük güçlük olarak değerlendiren yöneticilerin sayısı bir önceki yıla göre yüzde 150 artış göstererek, güçlükler listesinin başına yerleşti.

2. Ankete katılanların yüzde 37’si uçtan uca müşteri ilişkileri yönetiminin en önemli sorunları olduğunu belirtti. 2012 yılında da yüzde 37 oranında olan bu sorun; çözülmesi gereken sorunlar arasında üst sıralardaki yerini korudu.

3. Abone kaybını azaltmanın kar marjlarını etkileyen en önemli faktör olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 26’dan yüzde 32’ye yükseldi.

4. Mevcut abonelere ek hizmet satışının da önemli olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 19’dan yüzde 29’a yükseldi.

5. Kar getiren aboneler edinmek ise yüzde 21’denyüzde 24’e çıkarak, dikkatleri Kullanıcı Başına Ortalama Gelir’den (ARPU) Kullanıcı Başına Ortalama Kar Marjı (AMPU) ve Müşteri Yaşam Değeri’ne (CLV) çekti ve böylelikle telekomünikasyon sektörünün öncelikleri arasında yerini aldı.

6. Katılımcıların neredeyse beşte ikisi;  (2012’de yüzde 30, 2013’te yüzde 37) müşteri yaşam döngüsünde karar alma kalitesini iyileştirmenin ve müşterinin değerini potansiyel riskleriyle karşılaştırarak daha iyi anlamak için kurum dışı veri kullanımının kurumlarına büyük bir fayda sağlayacağını belirtti.

7. Ankete katılanların yüzde 10’u sahtecilikle mücadelenin gittikçe artan bir sorun olduğunu belirtti.

8. Katılımcıların yüzde 7’si ise kararların ve aboneler ile yapılan her türlü iletişimin büyük bir kısmının otomasyonunun önemli olduğunu söyledi.

 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.