Güncel

TELKODER'den BTK'ya Önemli Ziyaret

Telekomünikasyon Sektörü TELKODER Tarafından Düzenlenen Zirvede Buluşacak!

TELKODER'den BTK'ya Önemli Ziyaret

Dünyadaki kritik öneme sahip sektörlerin başında gelen telekomünikasyon sektörünün Türkiye’deki saygın temsilcisi TELKODER, Ankara’da Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) yöneticilerine yönelik önemli ziyaretler gerçekleştirdi. TELKODER Başkanı Yusuf Ata Arıak liderliğinde, BTK Başkan Vekili Ömer Fatih Sayan ile BTK Kurul üyeliklerine atanan Celalettin Dinçer, Hidayet Yıldız, Musa Şahin ve Figen Kılıç’ı ayrı ayrı ziyaret eden TELKODER yöneticileri, Türkiye’de son 5 yıldır büyümeyerek 16-17 milyar dolar seviyesinde kalan elektronik haberleşme alanı hakkındaki görüşlerini paylaştılar.

1438689632_telkoderyon.kr.bsk.yusufataariak.jpg

TELKODER Başkanı Yusuf Ata Arıak, sektörü büyütmek ve rekabeti desteklemek adına ortaya koydukları görüşlere BTK’nın yeni yönetiminin yapıcı yaklaşım gösterdiğini belirterek, “Türkiye olarak 2023 vizyonu kapsamında Telekomünikasyon sektörü sorunlarını bir an önce çözüp ciddi bir atılım yapmalıyız. Bu kapsamda ivedilikle Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, BTK, Rekabet Kurumu ile elektronik haberleşme alanında faaliyet gösteren tüm işletmecilerin bir araya gelmesi gerekiyor. Sektörün sorunlarının çözümü için ortak bir akıl ve yol haritası oluşturmak amacıyla TELKODER tarafından yakın bir zamana kadar düzenlenen, sektörün en önemli etkinliklerinden biri olan Sapanca Telekomünikasyon Zirvelerinin bir yenisinin bu yıl içinde yapılmasını planlıyoruz.” dedi.

Mevcut düzenlemelerin ve yaklaşımların gözden geçirilmesine ve gerekmesi halinde radikal bir biçimde değiştirilmesine ihtiyaç olduğunu BTK’ya ileten TELKODER yönetimi ayrıca, serbestleşmenin başlamasının üzerinden 13 yıl geçmiş olmasına rağmen Türkiye’de elektronik haberleşme alanında rekabetin tam olarak gelişemediğine, alternatif işletmecilerin pazar paylarının çok sınırlı kaldığına, buna karşın AB ve diğer ülkelerde aynı sürelerde rekabetin çok daha hızlı geliştiğine dikkat çekti.  

Ülkemizde hızlı İnternet’in yaygınlaştırılması, fiber şebekelerin kurulması gibi temel alanlarda sorunların devam etmesi, bu sorunların aşılması ve alınacak önlemlerin belirlenmesi için kararlar alınmadan ve düzenlemeler yapılmadan önce konuşulmasının da önemini BTK ile paylaşan TELKODER, BTK Kurul üyeleri ile TELKODER Yönetim Kurulu üyelerinin bir araya gelmelerinin sektörün ve ülkenin geleceği için hassas bir nokta olduğunu vurguladı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.