Güncel

Teröristleri yaklaştırmayacak nöbetçi robot!

Teröristleri yaklaştırmayacak gözetleme ve atış platformu üretildi.

Teröristleri yaklaştırmayacak nöbetçi robot!

Terör saldırılarında zırhlı araçlardaki güvenlik personelinin en güçlü silahı olmak üzere,  Yüksel Atış Kulesi (YAK) ismi verilen silah üretildi. Bu silah uzaktan komutalı gözetleme ve atış platformu olarak bir Türk şirketi tarafından tasarlandı.

1335022305_nobetci-ic.jpg

Sensörleri sayesinde hareket halindeki hedefleri belirleyecek olan YAK, zırhlı araçların üzerine monte edilecek. Üzerindeki makineli tüfek ve bomba atar silahlarıyla teröristleri zırhlı aracın yanına yaklaştırmaması planlanıyor.

Yüksel Savunma Sistemleri AŞ Yönetim Kurulu Murahhas üyesi Hayri Esen yaptığı açıklamada, uzaktan komutanın yanı sıra manuel olarak da kullanılabildiğini söyledi. Ayrıca YAK'ın, elektro-optik kamera sensörleri ve lazerli mesafe ölçme cihazı sayesinde gece, sisli ve karlı her türlü koşulda hareketleri tespit ettiğini, ayarlanmış rotalarda otomatik gözetleme yapabildiğini belirtti.

1335022530_72359.jpg

Türk mühendislerce geliştirilen YAK Malezya'daki 2012 Savunma Sanayi Fuarı'nda ilk kez görücüye çıktı. Hayri Esen, YAK'ın yabancılardan büyük ilgi gördüğünü söyledi.

Başta Malezya olmak üzere Suudi Arabistan ve Brunei savunma bakanlarının YAK ile yakından ilgilendiklerini anlatan Esen, bu sistemin kısa sürede tüm dünyada adının duyulacağına inandığını dile getirdi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.