Güncel

Teşekkürler Yandex; yok artık Google

Google'ın duyarsızlığı bu kadar da olmaz dedirtti!

Teşekkürler Yandex; yok artık Google

Bu gün 18 Mart 2015. Çanakkale savaşının 100 yıl dönümü. Bir Çanakkaleli olarak burada olan biteni buraya gelmeden, savaşın yapıldığı yerleri görmeden ve burayı yaşamadan anlatmanın imkansız olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Bu toprak uğruna ülkenin “her yerinden” gelen 253 bin asker şehit olarak Gelibolu yarımadasını savunmuş ve düşmana geçit vermemiştir. Ulu önder Atatürk’ün de “Çanakkale Geçilmez” sözü işte bu savaş sonrası söylenmiştir.

 1426690937_bls0079473001363113248.jpg

Çocuklarımıza bu savaşı doğru anlatamadığımızın farkındayım. Japonya’da çocuklar daha anasınıfında Hiroşima ve Nagazaki’ye götürülerek yaşanan felaket ve bunda çıkarılan dersler (onların anlayabileceği şekilde) anlatılmaktadır. Bizdeyse tarihi olaylar ancak dizilerden öğrenilmektedir.

Her önemli (!) olayı Doodle yapan Google’ın Türkiye’nin bağımsızlık mücadelesindeki en önemli adımlardan birisi olan 18 Mart 2015 tarihini “her nedense” es geçtiğini üzülerek görmekteyiz. Google sayfasını açtığıınzda karşınıza işte bu görüntü çıkıyor.

 1426690988_google.png

Rus arama motoru Yandex ise bu günü oldukça güzel bir ekran kaplama ile anıyor. Çanakkale savaşında bize askeri mühimmat ile destek veren Rus’ların bu günü hatırlaması ve bunu anasayfalarına taşımasından dolayı kendilerini sizlerin huzurunda tebrik etmek istiyoruz.

 1426691004_yandex.png

Lütfen çocuklarımıza yaşanılanları en azından böyle önemli günlerde anlatalım. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.