Güncel

Tesla ırkçılık ve taciz davasıyla karşı karşıya

The San Francisco Chronicle'ın bildirdiğine göre Tesla, Fremont fabrikasında ırkçı hakaretleri, tacizleri ve daha fazlasını bildiğini ancak durduramadığını iddia eden bir grup eski ve mevcut işçi tarafından başka bir davayla karşı karşıya.

Tesla ırkçılık ve taciz davasıyla karşı karşıya

Şikayette, çalışanların "günlük olarak iş arkadaşları, liderler, denetçiler, yöneticiler ve/veya insan kaynakları personeli tarafından saldırgan ırkçı yorumlara ve saldırgan ırkçı davranış ve disipline maruz kaldıkları" belirtiliyor.

Davada adı geçen kişilerden Jasmine Wilson, Ağustos 2021'den Mart 2022'ye kadar fabrikada kalite müfettişi olarak çalıştı. Amirlerin ırkçı sıfatlarına ve cinsel tacizine maruz kaldığını iddia ediyor. Buna ek olarak, Afrikalı-Amerikalı olduğu için üretim ortağı olduğunu varsaydılar ve takıma göre bu işi yapmadığı ve yanlış üniforma giydiği için onu azarladılar. İnsan kaynaklarına bilgi verdiğinde, birim iddialarına şüpheyle yaklaştı ve vaat edilen soruşturmayı hiçbir zaman başlatmadı.

Tesla ırkçılık ve taciz davasıyla karşı karşıya

Diğer çalışanlar da Tesla tuvalet duvarlarında ırkçı hakaretler ve grafiti olduğunu iddia etti ve şikayet ettikten sonra kendilerine misilleme yapıldığını söyledi. Bazıları kendilerine azınlık olmayan işçilerden daha yorucu pozisyonlar verildiğini ve terfinin kendileri için devre dışı bırakıldığını söyledi.

Geçen yılın sonlarında Tesla, Fremont fabrikasında ıslık çalma, uygunsuz dokunma, cinsel yorumlar ve daha fazlasıyla "yaygın" cinsel tacizle suçlayan altı kadın tarafından dava edilmişti. Aralık ayında bir jüri, eski asansör operatörü Owen Diaz'a ırkçı taciz nedeniyle 137 milyon dolar tazminat ödenmesine verdi. Tazminat daha sonra 15 milyon dolara düşürüldü, ancak bu Diaz tarafından reddedildi ve bir federal yargıç yeni bir tazminat davası emretti. Tesla, son dava hakkında henüz yorum yapmadı ve 2020'de basın ilişkileri departmanını ortadan kaldırdı.

           

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.