Güncel

Tesla'ya bir darbe daha: Xiaomi akıllı otonom sürüş sistemi geliyor! [Video]

Çinli teknoloji devi Xiaomi ardı ardına yeni teknolojilerini ve yeni üst düzey akıllı telefonlarını sunmaya devam ediyor. Firmanın büyük yatırımlar yaptığı "Xiaomi Pilot" Akıllı sürüş sistemi Tesla'ya büyük darbe vurabilir. İşte detaylar.

Tesla'ya bir darbe daha: Xiaomi akıllı otonom sürüş sistemi geliyor! [Video]

Xiaomi'nin akıllı EV araç pazarına girdiğini açıklamasının üzerinden tam olarak 500 gün geçti. Bu süre zarfında firma fabrika ve Ar-Ge çalışmalarına hız vermiş ve pazarda ciddi rakip olacağını göstermişti. Bugün ise Xiaomi Group, Xiaomi Pilot Technology adlı yeni akıllı sürüş sistemini tanıttı. İşte iddialı projenin tüm detayları.

Xiaomi, 500'den fazla önde gelen uzmandan oluşan büyük bir Ar-Ge ekibi oluşturdu ve otonom sürüş teknolojisinin ilk Ar-Ge çalışmasına 3,3 milyar RMB yatırımı yapmayı planlıyor. Xiaomi ayrıca bu çok iddialı sürüş sisteminin zorlu ve karmaşık koşullar altındaki performansını gösteren videoyu da yayınladı.

Xiaomi Elektrikli araç piyasasında çok iddialı olacak

Xiaomi Group'un kurucusu, başkanı ve CEO'su Lei Jun“Xiaomi'nin otonom sürüş teknolojisi, kendi geliştirdiği bir yaklaşımı benimsiyor ve proje beklentilerin ötesinde ilerleme kaydetti.” diyor. Xiaomi'nin çok iddialı, kendi kendini sürebilen arabasının hareket halindeki videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Lei Jun, Xiaomi'nin otonom sürüş teknolojisi üzerinde geliştirmelere devam eden 500'den fazla çalışanı olduğunu ve ilk Ar-Ge aşamasında 3,3 milyar RMB harcamayı hedeflediklerini söyledi. Ar-Ge takımının genişlemeye devam etmesi ve yıl sonuna kadar 600'den fazla üyeye sahip olması bekleniyor.

Ekibin çekirdek üyeleri arasında en çok tanınan AI (Yapay zekâ) ile ilgili projelerin bazılarında çalışmış deneyimli isimler bulunuyor. Sensörler, çipler, algoritmalar, simülasyon, araç zinciri, veri platformu ve daha fazlası dahil olmak üzere Xiaomi'nin kendi geliştirdiği otonom sürüş teknolojisini oluşturmak için gereken tüm teknik detaylar, profesyonel kişilerin bilgileri kapsamında geliştirilecek.

Xiaomi'nin otonom sürüş ünitesi, geçen yılki resmi lansmanından bu yana birçok üst düzey endüstri mühendisini kendisine çekmeyi başardı. 500 üyeli departman, şu anda ekibin omurgasını oluşturan 50 endüstri profesöründen oluşuyor. Ekibin bir bütün olarak güçlü bir eğitim geçmişi var ve üyelerin %70'inden fazlası yüksek lisans veya doktora derecesine sahip.

Xiaomi otonom sürüş teknolojisini tanıttı! Tesla çok üzgün!

Xiaomi, otonom sürüşünü sistemini geliştirmek için tamamen otonom sürüş girişimi olan Shendong Technology'yi satın almıştı. Xiaomi'deki otonom sürüş ekibi park etmeye odaklandı ve "ayrılmış park yerleri", "otomatik vale park hizmeti" ve "otomatik robotik şarj" gibi durumlara hitap eden yaratıcı bir otomatik park çözümünü geliştirmişti. Bu sisteme gelecekte diğer otopark hizmetleri, geçerli ulusal yasalara ve düzenlemelere uymak için yapay zeka ve hizmet odaklı diğer hizmetler de eklenecek.

Lei Jun ayrıca, Xiaomi'nin otonom sürüş teknolojisinin geliştirilmesinin ilk aşamasında 140 test aracından oluşan büyük bir filo kurmayı planladıklarını belirtti. Bu araçlar 2024 yılına kadar akıllı EV pazarında lider olma hedefiyle ülke çapında büyük testlerden geçecekler.

Gelecekteki EV'lerin Xiaomi tarafından daha ucuza yapılacağını ve Tesla'ya büyük rakip olacağını düşünüyor musunuz?

Yorumlar
Bu Xiaomi ezer
ARGE her zaman firmaları ileri götürür. Ve Xiaomi bunu iyi yapıyor. Yani Tesla ciddi bir rakip kazandı sanırım
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.