Güncel

Theranos'un kurucusu için işler yolunda gitmiyor!

Theranos'un kurucusu Elizabeth Holmes, 11 yıl hapis cezasına itiraz ederken mahkemeyi hapishaneden uzak kalabilmesi için ikna edemedi.

Theranos'un kurucusu için işler yolunda gitmiyor!

The Wall Street Journal'a göre ABD Dokuzuncu Daire Temyiz Mahkemesi, Holmes'un temyiz başvurusunun davanın sonucunu etkileyebilecek yasal sorunları veya soruları gündeme getirmediğini söyledi. Ayrıca, sorular gündeme getirse bile, dolandırıcılık mahkumiyetini bozmak için yine de yeterli olmayacağını belirtti.

Holmes, avukatlarının kaçma riski olmadığını savunarak, 27 Nisan'da hapishaneye rapor vermesi gereken tarihten birkaç gün önce mahkemeden cezasının ertelenmesini istemişti. Temyiz mahkemesi, talebini değerlendirirken bildirim tarihini erteledi ancak nihayetinde cezasını çekmeye başlaması gerektiğine karar verdi. Daha önce de aynı talebi reddeden bir bölge mahkemesi, onun aile ziyaretlerine izin veren bir Bryan, Teksas federal hapishane kampında yatmasını tavsiye etti. Temyiz mahkemesi şimdi eski yönetici için yeni bir raporlama tarihi belirleyecek.

Theranos'un kurucusu için işler yolunda gitmiyor!

Talebinin reddedilmesine ek olarak, Holmes ve eski Theranos CEO'su Ramesh "Sunny" Balwani'ye, kan girişiminin yatırımcılarına tazminat olarak 452 milyon dolar ödemeleri emredildi. Hatırlarsanız Theranos, birkaç damla kanla yüzlerce hastalığı teşhis edebilen bir teknolojiyle sağlık hizmetlerinde devrim yaratma sözü vermişti. Ancak kısa süre sonra, teknolojisinin işe yaramadığı ve testleri yapmak için daha az miktarda kan kullanmak üzere değiştirilmiş geleneksel makineler kullandığı ortaya çıktı. News Corp'un yönetim kurulu başkanı Rupert Murdoch, 125 milyon dolarla en büyük payı alacak. Bu arada, bir zamanlar Theranos'un en büyük ortağı olan ve hatta eczanelerinde testler sağlayan Walgreens, 40 milyon dolar ceza alıyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.