Güncel

Tim Cook çektiği fotoğrafla neden rezil oldu?

Biz bu masalı daha önce de gördük!

Tim Cook çektiği fotoğrafla neden rezil oldu?

Aslında yazının başlığını Bir CEO şirketi nasıl bu hale getirir? koymak gerekiyordu ama daha önceden bu tarz durumlarla karşılaştığımız için bu başlığa gerek duymadım.

Evet, daha öncede şirketlerin CEO'larının çalıştıkları kurumları ne hale getirdiğine acıyan gözlerle şahit olduk. Çok geçmişe gitmeye gerek yok zira ortada en güzel örnek Nokia CEO'su Stephen Elop varken fazla söze gerek kalmıyor diye düşünüyorum.

1455266172_nokia-microsoft-stephen-elop-steve-ballmer.jpg

Stephen Elop'a "neden Android işletim sistemine sahip telefon üretmiyorsunuz?" diye bir soru soruldu ve büyük yönetici, usta CEO "biz Windows Phone tarafında ilerleyeceğiz ve bu işletim sisteminin tek oyuncusu olacağız" gibi o zaman da anlayamadığım; halen de anlayamadığım bir cevap vermişti. Belki bir gün anlarım; ya tutarsa değil mi?

Bu mantık dünyanın en önemli telefon markası olan Nokia'nın "tek işletim sistemi sahibine" satılmasına sebep oldu ve marka mobil pazardan neredeyse tamamen silindi. Elop kendine Microsoft'ta bir iş bulmaya çalışıtıysa da o dönemde Microsoft CEO'su Steve Ballmer'den (zorunlu emeklilik) koltuğu devralan Satya Nadella kendisini şirket bünyesine almadı.

Bir CEO şirketini nasıl bu hale getirir dediğimizde uzun uzun Microsoft CEO'su Steve Ballmer'den de bahsetmek gerekiyor ama ben Microsoft'un Surface tanıtımında düştüğü durumu göstererek bunu açıklamak istiyorum.

Görüldüğü üzere firmalar tabiri caizse kendi ayaklarına sıkıyorlar ve bu da devam edecek gibi görünüyor. Zira geçtiğimiz gün Apple CEO'su Tim Cook'ta aynen böyle bir rezalete imza attı.

Hepimiz zaman zaman kötü fotoğraflar çekiyoruz ve ben bundan dolayı Apple'ı eleştirmek istemedim; zira iPhone 6S'te iPhone 6S Plus'ta çok iyi fotoğraflar çekiyor. Fotoğrafı incelediğinizde Tim Cook'un aslında hareket halinde olduğunu anlayabiliyorsunuz. Keşke şirketini de, ürününü de bu duruma düşürmeseydi.

Fotoğraf gerçekten çok kötü ve ciddi noise içeriyor. Bu durum aslında shutter süresinin uzunluğundan kaynaklanıyor. f değerini düşürmek iyi güzel ama o değer düştüğünde de işin içine başka kriterler giriyor...

Tim Cook'un bu fotoğrafı markanın değerine zarar verir mi derseniz tabi ki vermez ama bu da unutulmayacak CEO yanlışlarından biri oldu. 

1455264951_iphone496.jpg

Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızla bize destek verirseniz çok seviniriz...
Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.