Güncel

Apple'ın CEO'su Trump ile görüştü

ABD merkezli teknoloji devi Apple'ın CEO'su Tim Cook, Çin ile yaşanan ticaret gerilimi konusunda ABD Başkanı Donald Trump biraraya geldi.

Tim Cook ile Donald Trump Çin'i konuştu

Apple'ın CEO'su Tim Cook, ABD ve Çin arasında yaşanan ticaret gerilimi azalırken, ABD Başkanı Donald Trump ile Çarşamba günü Oval Ofis'te görüştü. Cook ayrıca Trump'ın baş ekonomi danışmanı Larry Kudlow ile de görüştü.

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Huckabee Sanders, görüşmenin haftalar öncesinde planladığını ve "başlıca odağı ve amacının ticaret tartışması" olduğunu kaydetti. Beyaz Saray görüşmeye ilişkin başka bir açıklama yapmadı.

Şu an a kadar Apple ticaret gerilimin yükselmesinden ciddi bir biçimde etkilenmiş görünmüyor, ancak çoğu cihazını Çin'de üreten ABD merkezli teknoloji şirketi bu gerilimden her an etkilenebilecek bir potansiyel taşıyor.

Apple son çeyrekte 35 milyar dolar gelir elde etti. Bunun 18 milyar doları Çin'den geldi. Tim Cook'un CEO'luk görevine geldiği 2011'den bu yana , Çin Apple'ın en önemli piyasalarından bir tanesi oldu. Şu anda bölgede 41 adet perakende satış mağazası var ve bu ABD dışındaki en yüksek sayı.

Çinli firmalara örtülü ambargo uygulanıyor

Çin ile ABD arasında yaşanan gerilim özellikle Çinli firmaların ABD'de iş yapmalarının önüne bir dizi engel çıkarıyor. Geçtiğimiz günlerde Huawei'nin ABD'nin önemli teknoloji zincirlerinden Best Buy'da satışlarının sonlandırılacağı iddia edilmişti. Ayrıca ABD Ticaret Bakanlığı Çinli teknoloji firması ZTE'nin ABD merkezli şirketlerden komponent satın almasını 7 yıl boyunca yasaklamıştı. Bu yasaklar şimdilik Çin'de üretim yapan ABD merkezli firmaları etkilemiyor. Ancak etkilemeyeceği anlamına gelmiyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.