Güncel

Top çizgiyi geçti mi geçmedi mi tartışması bitiyor!

İlk olarak İngiltere'de kullanılacak kale çizgisi teknolojisi sayesinde top çizgiyi geçti mi tartışması bitiyor.

Top çizgiyi geçti mi geçmedi mi tartışması bitiyor!

Futbolda yıllardır var olan tartışma: Top çizgiyi geçti mi? Son Avrupa Şampiyonası'nda benzer tartışmalı pozisyonlar yaşanmış ve netice itibariyle ciddi zararlara sebep oluyor. Gelişen teknolojinin saha içerisinde yer bulmasına sürekli karşı çıkan FIFA, gol çizgisine dikilecek çizgi kamerasına sonunda onay verdi.
1365914305_lmlnr.jpg

BBC’nin haberine göre sistem ilk olarak İngiltere’de kullanılmaya başlanacak. İngiliz bir firmanın geliştirdiği GoalRef teknolojisi, kale çizgisini izleyecek ve elde ettiği 3 boyutlu görüntüler neticesinde top çizgiyi geçtiği an hakemin saatine “gol” şeklinde bir uyarı gönderecek. Geliştirilen teknoloji de aynı zamanda topa yerleştirilen elektronik devreler ile kale çizgisine manyetik sensörler yerleştiriliyor. Söz konusu durumda sensörler topun çizgiyi geçtiğini algıladığı an daha önce olduğu gibi hakemin saatine “gol” uyarısı gönderiyor.

İngiltere dışında teknolojiye sıcak bakan ülkeler henüz yok. Ayrıca UEFA’da tıpkı FIFA gibi söz konusu teknolojiye karşı çıkıyor. UEFA Avrupa Ligi ve Şampiyonlar Ligi’nde GoalRef ya da farklı bir kale çizgisine teknoloji kullanılmayacak.

Yorumlar
10 tane android telefon sahanın dört bir yanına konsa.uygun programlar ile hakemdeki googleglasa bilgi verseler hiç bir maçta hakem hatası olmaz.ama yok o zamanda geçmişten bugüne uzanan sermayenin gücü etkisiz kalır.hem nasıl müslüman takımlara karşı hristiyan takımları kayiracaklar.yok yok olmaz.
Cevapla
muster
futbolun en üst savunucularının kesinlikle elden bırakmayacağı kuralların başında "ofsayt" gelir, ardından teknolojik yenilikler. Sebep ise çok açık... Milyar dolarların döndüğü bir piyasa, topun yuvarlaklığına bırakılamayacak kadar iştah açıcı... Dünyaya egemen olmaya çalışan güçlerin parasal kaynaklarının en kara yöntemlerinden biridir. Adına doğallık deyip hep geri durdurdukları şey aslında doğallık adı altında kendi atlarını rahatça oynatmanın adı oluyor futbol... Bu her müsabaka için uygulanmaz.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.