Top sakalın mucidi kimmiş biliyor muydunuz? - Page 1

İmam Birgivî’ye ait Burhan-ul Muttakin adlı eserden tarihte ilk defa top sakal bırakma âdetinin Firavunlara ait olduğunu öğreniyoruz. Mısır medeniyetini keşfeden batı aydınlarının onlardan bu âdeti aldıkları da kuvvetli bir kanaat olarak önümüzde duruyor.
Bu gün Yahudi ve Hıristiyan kültüründe kendine yer bulan bu adet sadece şekil olarak değil muhteva olarak da etkisini kuvvetli bir biçimde gösteriyor. Firavun misali insanlara tepeden bakan Yahudi ve Hıristiyan elitleri, aydınları sadece top sakalı değil top sakalın ifade ettiği manayı da hayatlarına taşımış durumdadır.

Top sakalın mucidi kimmiş biliyor muydunuz? - Page 2

Firavun etkisi altında kalmış modern batı aydınları kendilerini bilerek ya da bilmeyerek halkın üzerinde bir yere konumlandırmaktadırlar. Bu seçkinci jakoben tavrın felsefi ve psikolojik altyapısı hiç kuşkusuz Firavun etkisindedir. Bu dünya üzerinde firavunlardan beri bir takım gurur ve kibir heykelleri kendilerini halktan üstün görmek ve bunu bir şekilde statü sembolleriyle ispatlamak ve kabul ettirmek istiyor.

Top sakalın mucidi kimmiş biliyor muydunuz? - Page 3

Bizde ise durum ne merkezde acaba yüzümüzü batıya döndüğümüzden beri her işimizde onların ağzına baktığımız için de hiç sormadan sorgulamadan her sömürge aydını gibi bizdekiler de onların adet ve şekillerini sembol ve tarzı hayatını taklit etme ihtiyacı hisseder olduk. Dünyanın neresinde olursa olsun sömürge aydınları için taklitten başka bir çıkar yol yoktur.

Top sakalın mucidi kimmiş biliyor muydunuz? - Page 4

Lafımızı batırıp uyarmak ve uyandırmak istediğimiz işte bu yarım aydın kitlesidir. Bize göre insanların kılığını kıyafetini saçını sakalını şeklini şemailini değiştirecek olan politikacılar değil modacılardır. Yine bununla birlikte toplum önderleri sanatçılar siyasetçiler öncü kimlikler topluma yön tayin etmede bir numaradırlar.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.