Güncel

Toshiba'ya 87 milyon dolar ceza!

Toshiba fiyat sabitleme suçundan ceza aldı.


San Francisco'da verilen mahkeme kararına göre LCD fiyatların yüksek olması konusunda fiyat sabitleme sebebiyle suçlu bulundu. Dev Japon firma, tüketicilere 70 milyon, Japon şirketlere de 17 milyon dolar ceza vermesine karar verildi. Ancak Toshiba cezayı ödemeyeceklerini belirtiyor. ABD yasaları ürünün değerinden fazla fiyata satılmasına üç kata kadar cezaya imkan veriyor.

Mahkeme kararını inkar ederek tek kuruş ödemeyeceklerini söyleyen Toshiba bunun gerekçesini grup davasındaki savunmacıların cezalarını ve savunmacıların gerekli garantileri verdiklerini öne sürdü. Toshiba temsilcisinin yaptığı açıklamaya göre Toshiba'nın bu cezayı ödemek zorunda olmadığını ABD yasaları kapsamında üç katına çıksa da değişiklik olmayacağını belirtti.

1341392150_legal.jpg

Aralık ayında 7 LCD üreticisi, Samsung ve Sharp dahil olmak üzere 553 milyon dolar ödemişlerdi. Toshiba'nın arasında bulunduğu 3 üretici de buna dahil olmamıştı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.