Güncel

Toyota'dan sürücüsüz araba geliyor

Toyota, sürücüsüz araç teknolojisini CES 2013'te tanıtacak.

Toyota'dan sürücüsüz araba geliyor

Sürücüsüz arabalar, daha kontrollü araç trafiği ve can kaybını en aza indirme gibi amaçlarla geliştirilmeye çalışılıyor.  Google ve Volvo gibi firmaların Ar-Ge faaliyetleri kapsamında yer alan sürücüsüz araçların son zamanlarda denemeleri yapılmaya başlandı.

Sürücüsüz araba çalışması yapan firmalardan biri Toyota ise yaptığı açıklamada, Lexus AASRV - Gelişmiş Aktiv Güvenli Araştırma Aracı adını verdiği bir prototip aracı, CES 2013 fuarında tanıtacağını söyledi.

1357301886_toyotalexusaasrv.png

Lexus AASRV, Lexus LS 600h modelinin elden geçirilmiş bir versiyonu. Araç radar, kamera ve lazer sistemi gibi ekipmanlarla desteklenerek çevreyi haritalıyor ve hızını ayarlıyor. Ayrıca araçların birbiriyle haberleşmesi sayesinde daha verimli haritalama olabilecek.

Çalışmalarına ilişkin 5 saniyelik bir test videosu da yayınlayan Toyota, videoda otonom aracın önceki araç ile arasında belirli bir mesafeye ulaşınca yavaşlıyor ve öndeki aracın hızını artırmayacağını anlayınca, sağ şeritten yoluna devam ediyor.

Toyota, 7 Ocak Pazartesi günü basın mensuplarına yeni aracı hakkında bilgi verecek. Aşağıda bu kısa videoyu izleyebilirsiniz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.