Güncel

Toyota’nın robotu yapılan hareketleri tekrarlayabiliyor!

Operatör ve robot arasındaki bağlantı, eldivenler ve HTC Vive VR başlığı sayesinde kuruluyor.

Toyota’nın robotu yapılan hareketleri tekrarlayabiliyor!

1 buçuk metre uzunluğundaki T-HR3’ün ağırlığıysa 75 kilogram. Toyota’dan yapılan açıklamaya göre robotun insanlara evlerinde, sağlık tesislerinde, inşaatlarda, felaket bölgelerinde ve uzayda yardım etmesi amaçlanıyor. Robotun tüm vücudu operatör tarafından Master Manevra Sistemi adını taşıyan bir teknolojiyle kontrol ediliyor.

Operatörün sandalyesinde 16 torkluk bir motor bulunuyor. Sandalyenin ayak kısmında ise hareket ve güç sensörleri yer alıyor. Robotun eklem noktalarındaysa 29 torkluk motorlar bulunuyor.

1511349997_2111201717292895369353.jpg

Operatör hareket ettiğinde Master Manevra Sistemi robotun üzerindeki tüm vücut parçalarına sinyal yolluyor. Operatör yana doğru hareket ederek veya yerinde yürüyormuş gibi yaparak robotun ileriye doğru yürümesini sağlıyor.

T-HR3 denge kontrolü sayesinde bir şeye çarpsa da dengesini muhafaza ederek ayakta kalabiliyor. Toyota T-HR3, ilk olarak 29 Kasım ve 2 Aralık tarihleri arasında Japonya’nın başkenti Tokyo’da gerçekleştirilecek Uluslararası Robot Fuarı’nda görücüye çıkacak.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.