Güncel

Trafik kazalarına bu teknolojiler engel olacak!

Otomobil üreticisi Volvo, lüks ve spor arabalar üretiyor ancak firmanın asıl güvenlik konularıyla meşhur


Otomobil üreticisi Volvo, lüks ve spor arabalar üretiyor ancak firmanın asıl güvenlik konularıyla meşhur. Volvo firması, yıllardır çarpışma testlerine çok ciddi yatırımlar yaptı. Özellikle araç için güvenlik ve çarpışma önleme sistemlerinde büyük ilerleme gösteren firma her zaman bu teknolojilerin daha da ileri gidebileceğini düşünüyor ve çalışmaktan yılmıyor.

Volvo firmasının amacı 2020 yılında kazalardaki sürücü ölümlerini sıfıra indirmek. Şirket, bu hedefe ulaşmak için mevcut teknolojilere eşlik edecek yeni teknolojilerini duyurdu. Sürücülerin %30'unun direksiyon başındayken başka işlerle uğraştığı yönündeki veriyi temel alan Volvo, bu sebeple aracı kazalara karşı daha uyanık hale getirmek için çalışmalar yapıyor.

1342018897_volvocarpismaonleme.jpg

Otonom Sürüş Desteği, Volvo'nun geliştirdiği ilk teknolojiden birisi ve bir dizi kamera/sensör yardımıyla çalışıyor. Sistem, sürücü uyuduğu zamanlarda veya benzeri durumlarda kamera ve sensörler yardımıyla hem öndeki aracı hem de şeritleri takip ediyor ve gerektiğinde motor, direksiyon ve fren sistemine müdahale edebiliyor.  Sürücü kontrolü eline aldığı anda da ise sistem devre dışı kalıyor.

Kavşak Desteği ise firmanın ikinci sistemi. Bu sistem aracın etrafını sürekli olarak kontrol ediyor ve başka yönden gelen bir araç ile kesişme belirlediğinde hem alarm veriyor hem de otomatik olarak fren yapıyor.

1342018926_volvoguvenlikhayvanlar.jpg

Temeli yaya ve hayvanlar üzerine kurulmuş üçüncü sistem ile özellikle bazı ülkelerde sürücülerin korkulu rüyası olan yola atlayan hayvanlara yönelik. Volvo'nun yeni sistemi tarafından sürekli takip ediliyor. Hayvanların şekillerini ve hareketlerini tanıyabilen sistem, bir tehlike sezdiğinde otomatik olarak hızı azaltıyor ve çarpışmanın etkisini hafifletiyor. Yayalar için de aynı sistem uygulanırken aracın kaputunun üzerine bir hava yastığı konulması da planlanıyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.