GBU 10

Lazer güdümlü olarak ateşleniyor. 1080 kilogram ağırlığında olması nedeniyle daha büyük ve sivil yerleşimden uzak hedeflerin imha edilmesi amacıyla kullanıldı. 436 santimetre uzunluğunda ve 45.7 santimetre çapındaki bombanın fiyatı 45 bin TL. Hata payı en fazla 10 metre.

GBU 12

Lazer güdümlü olarak ateşleniyor. Uçaksavar mevzileri, zırhlı araçlar, köprüler ve sığınakların imha edilmesinde kullanılıyor. Menzili 13 kilometre. 332 santimetre uzunluk ve 27.3 santimetre çapındaki bombaların ağırlığı 305 kilo. Bomba uçaktan atıldıktan sonra kanatçıklar ile yol alan güdüm kısmı lazer ile aydınlatılmış hedefi bularak tahrip ediyor. Bombanın fiyatı yaklaşık 25 bin TL.

JDAM GBU 31

GPS/INS güdümlü olarak ateşleniyor ve 25 kilometre menzile sahip. Ağırlığı 1 ton. Parça tesirli ve blast (basınç) etkisi yaratıyor. Tahrip gücü çok yüksek olan bomba, sivil yerleşim yerlerine uzak hedeflerde kullanıldı. Jetler ses üstü hızda uçarken dahi JDAM bombalarını ‘at-unut’ prensibiyle hedefe yönlendirebiliyor.

JDAM GBU 38

Sığınak ve mühimmat deposu olarak kullanılan yarı sert hedeflere karşı kullanıldı. 280 kilogram ağırlığındaki bombalar GPS/INS güdümlü olarak ateşlenmesi sayesinde, hedefini her türlü hava koşulunda ve en fazla 3 metre sapmayla vuruyor. JDAM, Mk-82 tipi serbest düşüşlü bombaya kuyruk kiti monte edilerek oluşturuluyor. 230 santimetre boyunda ve 27.3 santimetre çapındaki bombanın fiyatı yaklaşık 30 bin TL.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.