Güncel

TTNET hakkında soruşturma başlatıldı

Kullanıcıları açık bir şekilde bilgilendirmeden izinleri dışında izlemeye aldığı iddiaları ise soruşturma nedeni olarak gösterildi.

TTNET hakkında soruşturma başlatıldı

TTNET ve Phorm iş birliğinin kullanıcıları izinleri ve bilgileri olmadan izledikleri ile ilgili şikayetleri, bir süredir gündemdeydi. Bu şikayetlerin üzerine Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu (BTK)TTNET hakkında soruşturma başlattı.

1355566825_87204-btk-dan-vodafone-ve-turkcell-e-ceza.jpg

'in kullanıcıları açık bir şekilde bilgilendirmeden izinleri dışında izlemeye aldığı iddiaları ise soruşturma nedeni olarak gösterildi. Kararın tam metni şu şekilde:

BİLGİ TEKNOLOJİLERİ VE İLETİŞİM KURULU KARARI

Karar Tarihi : 14.12.2012

Karar No : 2012/DK-14/623

Gündem Konusu : TTNET AŞ'nin Phorm Şirketi Aracılığıyla

Kişisel Veri İhlali Yaptığı İddiası.

KARAR : Tüketici Hakları Dairesi Başkanlığının hazırladığı takrir ve ekleri incelenmiştir.

1. Kişisel verilerin işlenmesine ilişkin olarak Gezinti.com hizmeti aracılığıyla abonelerden/kullanıcılardan alınan onay sürecinde abonelerin/kullanıcıların kişisel bilgilerinin hangi kapsamda ve hangi süre ile işleneceğine ilişkin gerekli açıklamaları yapmayarak ve aboneleri/kullanıcıları eksik bilgilendirerek Elektronik Haberleşme Sektöründe Tüketici Hakları Yönetmeliği'nin "Şeffaflık ve bilgilendirme" başlıklı 6'ncı maddesini, Telekomünikasyon Sektöründe Kişisel Bilgilerin İşlenmesi ve Gizliliğinin Korunması Hakkında Yönetmeliğin "Telekomünikasyonun Gizliliği" başlıklı 8'inci maddesini ve aynı Yönetmeliğin "İzin ve Süre" başlıklı 9'uncu maddesi ve ilgili diğer mevzuat hükümleri kapsamında ihlal ettiği değerlendirilen TTNET AŞ hakkında soruşturma başlatılması;

2. TTNET AŞ tarafından sunulan Gezinti.com hizmetine ilişkin olarak aboneleri/kullanıcıları eksik bilgilendiren ve talep etmeyen abonelerin/kullanıcıların da Gezinti.com kapsamına alınmasına sebebiyet veren TTNET AŞ'nin, Gezinti.com kapsamında yer alan bütün aboneleri/kullanıcıları Gezinti.com hizmetinin kapsamı dışına çıkarması;

3. TTNET AŞ tarafından sunulan Gezinti.com hizmetine ilişkin olarak kişisel verilerin ne şekilde, ne kadar sürede ve nasıl işleneceğine ilişkin açık ve detaylı bir şekilde bilgilendirme yapılması; abonelerin/kullanıcıların açık onaylarının bu çerçevede alınarak Gezinti.com hizmetinin kapsamına dâhil edilmesi;

Gezinti.com kapsamına girmek isteyen abonelerin/kullanıcıların tespitinde ise;

Gezinti sayfasından çıkmak isteyen abonelerin/kullanıcıların açılır pencerelere yönlendirilmesi uygulamasına son verilmesi, Gezinti ana sayfasını kapat (X) seçeneğini tıklayarak terk etmek isteyen abonelerin/kullanıcıların Gezinti.com hizmetinden yararlanmak istemedikleri hususunun sisteme işlenmesi ve Gezinti sayfasında hizmetin alımını kabul ediyorum seçeneğini tıklayan abonelerin/kullanıcıların Gezinti kapsamına dâhil edilmesi hususlarına karar verilmiştir.

Yorumlar
Tarkan
TTNET'nin Kazandığı paranın %98 Haram Zaten Aldığı Paranın Hakkını Vermiyor Ve Müşteri Hizmetleri Berbat.
Cevapla
mert
verdigimiz paraya yazik bu ttnetden herkes sikayetci hem pahali hem yawas
Cevapla
mert
verdigimiz paraya yazik bu ttnetden herkes sikayetci hem pahali hem yawas
Cevapla
serhat
bu ttnetin allah belasını versin..Modemde surekli internet lambasi yanip sonerdi download yapar gibi sonunda biri sesimizi duymuski sorusturma baslatilmis..
Cevapla
Misafir
Tosunum senin o süper online dediğin şirket ttnetin alt yapısını kullanıyor yani kısacası ttnet Türkiyede tekel birkurum diyerleri fasafiso
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.