Güncel

TÜBİTAK MARTEK'e Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'dan ödül

Tübitak Marmara Teknokent Firması ''PHI Tech Bioinformatics'' Ortaklarından Yrd. Doç. Dr. Tunahan Çakır TÜBA-GEBİP Ödülü Aldı!

TÜBİTAK MARTEK'e Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'dan ödül

Amacı, üstün nitelikli bilimsel çalışmalarıyla öne çıkan genç bilim insanlarını araştırmalarında ve kendi araştırma gruplarını geliştirmede desteklemek ve ülkemizdeki genç bilim insanlarını üstün başarılı araştırmalara özendirmek olan Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanlarını Ödüllendirme programı (GEBİP) çerçevesinde, TÜBİTAK Marmara Teknokent firma ortaklarından, Gebze Teknik Üniversitesi Biyomühendislik bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Tunahan Çakır ödül aldı. Dr. Çakır ödülünü, 14.12.2015 tarihinde Ankara'daki törende, Milli Eğitim bakanı Nabi Avcı’nın elinden aldı.

1450789106_phi-tech.jpg

Gebze Teknik Üniversitesi öğretim üyeleri, Yrd. Doç. Dr. Saliha Durmuş, Yrd. Doç. Dr. Tunahan Çakır ve Doç. Dr. Erdoğan Sevilgen tarafından, 2013 sonunda TÜBİTAK TEYDEB-1512 ve KOSGEB – ArGe İnovasyon destekleri ile kurulan “PHI Tech Bioinformatics” firması, 2014 başından itibaren TÜBİTAK Marmara Teknokent içerisinde faaliyetlerini başarı ile sürdürmektedir.

1450789178_d2785a1d-794c-46e6-9d49-43231e76df07-large.jpeg

PHI Tech Bioinformatics (www.phitech.com.tr), yaşam bilimleri ve bilgisayar bilimlerini birleştiren çalışmaları ile günümüzün yükselen değeri “Biyoinformatik’’ alanında uluslararası faaliyet göstermektedir. İlgili araştırmacılara biyoinformatik analiz hizmetleri sunulmaktadır. Bu alanda Türkiye’nin en iyisi olma vizyonu ile hareket eden firmanın yürüttüğü ArGe projelerinden bir tanesi,“Patojen-İnsan Protein Etkileşimleri Web Platformu”. Proje kapsamında ortaya çıkmış olan Web platformu PHISTO (Pathogen-Host Interaction Search Tool), deneysel olarak tespit edilmiş patojen-insan protein-protein etkileşim verilerini güncel bir şekilde, kullanışlı Web arayüzü (www.phisto.org) üzerinden ilgili araştırmacıların erişimine sunmaktadır.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.