Tüm zamanların en büyük 10 dahisi - Page 1

9. Galileo Galilei (IQ 185)
Galileo, hareket ve astronomi bilimlerine, maddelerin kuvvetine ve bilimsel yöntem üzerine temel niteliğinde çalışmalar gerçekleştirmiş İtalyan doğa filozofu, astronom ve matematikçidir.

Tüm zamanların en büyük 10 dahisi - Page 2

8. Bobby Fischer (IQ 187)
Amerikalı satranç ustası,1958 yılında büyük usta unvanını kazanan tarihteki en genç isim oldu.

Tüm zamanların en büyük 10 dahisi - Page 3

7. Ludwig Wittgenstein (IQ 190)
Wittgenstein'ın iki büyük yapıtı; 1922 yılında yayımlanan “Tractatus Logico-Philosophicus'da” ve 1953 yılında ölümünden sonra yayımlanan, "Felsefi Soruşturmalar"da, geniş bir ikincil literatüre ilham verdi ve özellikle analitik geleneğin içinde gelişen felsefenin sonraki gelişmelerinin şekillenmesinde önemli etkisi oldu.

Tüm zamanların en büyük 10 dahisi - Page 4

6. Blaise Pascal (IQ 195)
Pascal olasılıklar teorisinin modern temellerini attı. Pascal yasası olarak bilinen basınç yasasını formüle etti. Tanrı’nın akıl yoluyla değil kalp yoluyla deneyimlenebileceğini öne süren dinî doktrinini yaydı. Sezgiciliğin ilkelerini ortaya koyarak kendinden sonra gelen Jean - Jacques Rousseau ve Henri Bergson gibi filozoflarla aynı zamanda Varoluşçu filozofların üzerinde etki bıraktı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.