Ronald Wayne Apple Hissesini Sattı

35 Milyar Dolar:

Ronald Wayne Apple Hissesini SattıRonald Wayne, Apple’ı başlatmak için Steve Wozniak ile beraber çalışmadan önce Steve Jobs ile çalışmıştı. Wayne, teknoloji şirketinin sadece bir ortağı değildi. Şirketin logosunun özgün tasarımı ve Apple I ile 3 kılavuzu arasındaki ortaklık sözleşmesi de ona aitti.

Ronald Wayne, ortaklarının acemiliği yüzünden şirketin başarılı olamayacağı korkusuyla sahip olduğu hisselerin % 10’unu sattı. 1.500 dolara sattığı hisseler, 2011 yılında 35 milyar dolar oldu.

Time Warner’ın AOL’u Satması

40 Milyar Dolar:

Time Warner’ın AOL’u SatmasıTime Warner, endüstri analistleri arasında 100 ile 110 milyon dolar arasında değişen fiyatlarla değerlendirilirken AOL, 2000 yılında Time Warner hisse senetlerini toplam 164 dolara sattı. Internet tabanlı ISS pazarının büyük bir pazar payına hakim olan AOL, bu hatanın sonucunda büyük bir iflas yaşadı. 2009 itibariyle iki şirket ayrıldı. Hatadan önce AOL 1.8 milyar dolar değerliyken Time Warner 40 milyar dolar değerindeydi.

İçinde bulunduğumuz çağda teknoloji zamanla yarışmaktadır. Artık saatler hatta günler süren resmi ya da bürokratik işlemler, tek tuşla elinizin altında bulunuyor. Bu hızlı gelişmelerin hepsi beraberinde hatalı sonuçları da getirmektedir. 2012 yılında Adana’da çalışan bir işçinin yaşadığı olay geliyor aklıma. Hesabındaki son 60 lirayı çekmeye giden işçi, hesabında 612 trilyon para olduğunu görünce şok olmuştu. Sizler buna benzer hatalar anımsıyor musunuz?

Aşırı Dar Fransız Trenler

60 Milyon Dolar:

Aşırı Dar Fransız TrenlerFransız demiryolu operatörü SNCF, 2014 yılında toplu taşıma sistemini yükseltmek için çok sayıda yeni tren siparişi verdi. SNCF, demiryolu operatörü RFF tarafından verilen ölçümleri kullanarak 2.000 tren istedi. Ne yazık ki RFF tarafından verilen ölçümler, birçok eski bölgesel istasyonlarda yapılan en dar trenlerdi. SNCF sipariş üzerine gelen trenleri, yeterince genişletebilmek için ekstra 60 milyon dolar harcamak zorunda kaldı.

NASA Matematik Hatası ile Mars Keşif Robotunu Kaybetti

125 Milyon Dolar:

NASA, Matematik Hatası ile Mars Keşif Robotunu KaybettiNASA birkaç yıldır, Mars İklim Uydusu projesi de dahil olmak üzere toplamda 125 milyon dolar harcadı. Maliyet, uzaydaki araştırma ve geliştirmelerden kaynaklanmaktaydı. Araştırma başlangıçta, Mars’ta iklim çalışması yapmak ve görev kontrolüne atmosfer veya yüzey değişiklikleri bildirmek için tasarlanmıştı.

Hesaplama hatası nedeniyle keşif robotu ile irtibat kayboldu. Proje üzerinde çalışan farklı grupların çoğu, standart metrik ölçümler kullanırken; burada çalışanlar inç ve metre kullandı. Bu durum, koordinatların hatasına yol açtı ve Mars İklim Uydusu atmosferde aşırı alçak seyrederek yok oldu.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.