Güncel

TÜPRAŞ ve ODTÜ güçlerini birleştiriyor!

TÜPRAŞ, faaliyet alanlarında ODTÜ Teknokent'le ortak çalışma gerçekleştirecek.


Türkiye'nin en büyük sanayi kuruluşu TÜPRAŞ, başarılarıyla adından söz ettiren ODTÜ ve ODTÜ Teknokent'le kapsamlı bir iş birliği yapacak. Konuya ilişkin bir süredir görüşen TÜPRAŞ, ODTÜ ve ODTÜ Teknokent yetkilileri, varılan mutabakatı somutlaştırarak, üniversite-sanayi iş birliği kapsamında ortak çalışmalar için protokole imza attılar. Protokol kapsamında, TÜPRAŞ'ın faaliyet alanlarına yönelik akademik iş birliği konularında ortak çalışmalar yapılacak.

Üniversitenin ilgili bölümleriyle iş birliği içinde ODTÜ Teknokent'te Veri Analitiği Merkezi açılacak. Gelecek yıl faaliyetlerine başlaması planlanan ODTÜ Teknokent Bilişim İnovasyon Merkezi'nde Veri Analitiği Merkezi açacak TÜPRAŞ, teknokent içerisinde ortak projeler geliştirmeyi amaçlıyor. ODTÜ Teknokent yönetimi, TÜPRAŞ ve Teknokent firmaları arasındaki ortak projeleri de destekleyecek.

ODTÜ Rektörü ve ODTÜ Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök, imza töreninde sırasında yaptığı konuşmada, ODTÜ'nün, iyi bir eğitim üniversitesi olduğu kadar iyi bir araştırma üniversitesi olmayı da amaçladığını belirtti.

1511263215_tupras-ve-odtu-den-guc-birligi-10263411o.jpg

Üniversite-sanayi iş birliği ve araştırmaların ekonomik değere dönüşmesinde, Türkiye'nin öncü yapıları ODTÜ Teknokent ve ODTÜ Teknoloji Transfer Ofisi'ni kurduklarına işaret eden Prof. Dr. Kök, Bu çerçevede önemli bir adım daha atıyor, ülkemiz için çok önemli bir şirket olan TÜPRAŞ ile uzun soluklu bir iş birliği protokolünü imzalıyoruz. Daha önce üniversitemiz ile TÜPRAŞ arasında proje iş birliklerimiz olmuştu ama bu protokolle TÜPRAŞ ile stratejik iş birliği sürecini başlatıyoruz. dedi.

TÜPRAŞ Genel Müdürü İbrahim Yelmenoğlu da uzun yıllardır ODTÜ ile ortak çalışmalar yürüttüklerini, ODTÜ Kimya Mühendisliği Bölümü'nden mezun pek çok TÜPRAŞ çalışanının genel müdürlük yaptığını belirtti.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.