Güncel

Turcoin için toplanan paralar geri ödenecek!

Turcoin ve Hipper firmalarının ortaklarından biri olan Sadun Kaya, Hipper için yatırılan bütün paraları geri ödemek için Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığına başvurdu.


Geçen yılın başında 1 milyon TL sermayeli Hipper AŞ (Hipper Bilgi Sist. ve Yatırım AŞ) adı ile bir şirket kuruldu. Şirket, yerli kripto para olarak lanse edilen Turcoin ile gündeme gelmişti.

Ancak, şirket hiçbir zaman BDDK tarafından lisans verilen elektronik para ve ödeme kuruluşlarının arasında yer almadı. Şirkete ilişkin yapılan tanıtım ve sunumlarda, Kocaeli’nde dev bir coin tesisi kurulduğu yönünde paylaşımlarda da bulunuldu.

Ancak sistem, tipik saadet zinciri mantığı faaliyet gösteriyordu. Sisteme üye kazandırmak için çeşitli vaatlerde bulunuldu. Paylaşılan kazanç tablosuna göre sisteme 1500 TL’lik paket alınarak da üye olunabildi, 46 bin 500 TL’lik paket alınarak da…

Alınan her bir paket için de belli bir aylık veya yıllık kazanç elde edilebildiği belirtildi. Yapılan açıklamalara göre örneğin 15 bin TL’lik paket alan kişinin aylık kazancı 2 bin 500 TL olurken, en yüksek tutarlı paket olan 46 bin 500 liralık paket alan kişinin aylık kazancı ise 7 bin 750 lira olacağı belirtildi.

Yeni katılanların parası ile eskilerin parasının ödendiği sistem zamanla tıkandı. Üyelere ödeme yapılamadı. Şirket merkezine ulaşamayan çok sayıda üye, dolandırıldıkları iddiası ile paylaşımlarda bulunuyordu.

Bazı üyelerin, sorumlular hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunması üzerine birçok kişi gözaltına alınmış ve kurucu ortaklar tutuklanmıştı.

Türk İnternet'in haberine göre; Turcoin ve Hipper firmalarının ortakları olan Sadun Kaya ile Muhammed Şatıroğlu, ayın başında tutuklanmışlardı. Tutuklu iki şirket ortağından Sadun Kaya, kendi şirketi üzerinden Hipper için yatırılan bütün paraları geri ödemek için Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığına başvurdu.

Etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanmak isteyen Kaya'nın ilk aşamada mağdurlara 2 milyon TL'lik bir ödeme yapacağı kaydediliyor. 

Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı, 'Yerli Bitcoin' girişimi olarak kamuoyuna duyurulan 'Turcoin' sisteminin kurucusu Sadun Kaya'nın Hipper sistemine ilişkin soruşturma başlatmış ve bu sistemin suç teşkil eden 'Piramit yapı' kapsamında olduğunu tespit etmişti.

Soruşturma sonucunda yaklaşık 11 bin kişiden 35 milyon TL'ya yakın para toplandığı ortaya çıkmıştı. Tutuklanan iki ortak ise birbirini "şirketten para kaçırmakla" suçlamıştı.

Yorumlar
Mehmet
İyi günler acaba bizim paralar ne zaman verliecek merak ediyoruz bize biraz yardımcı olur musunuz ünsal Bey
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.