Güncel

Türk Askeri'nin ayakları artık daha rahat olacak

Kara Kuvvetleri'nde artık siyah bot devri kapanıyor.

Türk Askeri'nin ayakları artık daha rahat olacak

Türk Silahlı Kuvvetler birliği gün geçtikçe daha da güçlenmeye devam ediyor. Teknolojiyi de en yakın şekilde takip eden TSK, askerlerini de en iyi şekilde ve en iyi olanakları sağlayarak eğitiyor. Askerin kıyafetlerinden yediği yemeğin kabına kadar Ar-Ge çalışmaları yapan İkmal Maliye Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı, şimdi de askerlerin ayaklarının rahatı için antibakteriyel özellikte bot üretti.

Bildiğiniz gibi askerlerin giydiği botlar oldukça büyük ve ağır bir yapıya sahip olduğu gibi hava aldırmadığı için ayaklarda problemlere neden olabiliyor. Bu alanda çalışma yapan İkmal Maliye Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı, askerlerin ayaklarını en iyi şekilde koruyacak çok özellikli bot üretti.

1399906368_untitled57a289c3a.jpg

Birçok yeniliğe imza attıklarını söyleyen İkmal Maliye Okulu Muharebe Laboratuvarı Destek Grup Başkanı İkmal Yarbay Tamer Gökdemir, şu açıklamaları yaptı:

"Gelişen teknolojinin ışığında Kara Kuvvetleri'nin kullandığı botlarda da ciddi atılım yapmaktayız. Halen kullandığımız ayakkabı, gore-tex astarlı bir bot. Bu botun özelliği soğuk iklim koşullarına uyumlu olmasıdır. Gelişen teknolojiyle beraber botların hava alma ve teri dışarı verme konusunda gelişmeler oldu. Bununla uyumlu bir bot geliştirdik. Bu bot dışarıya hava verebiliyor, hiçbir şekilde suyu almıyor, antibakteriyel özelliği, kaymama özelliği var. Yumuşak ve burnunda düşmelere karşı ayak parmaklarını koruyan bir sistem var. Topuk kısmında da destek sistemi var. Personel arazide gezerken gayet rahat şekilde, dört mevsim, dünyanın en iyi botunu giyerek dolaşabiliyor."

Gökdemir, ilk etapta deneme amaçlı 50 bin çift bot üretildiğini, birliklerde kullanılmaya başlandığını söyledi ve geri bildirimler alındıktan sonra kullanımına devam edilip edilmeyeceğine karar verileceğini belirtti.

Türkiye’nin coğrafi rengine uygun olarak botların renklendirildiğini söyleyen Gökdemir, başka ülkelerdeki ordularda da benzer renk bot kullanıldığını ve Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı tüm birliklerde bu renkte bot kullanımına geçilmesinin planlandığını vurguladı.

Yorumlar
onur
Türk askerlerine bol yardım dileriz
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.