Güncel

Türk bilim adamlarından uzay simülatörü

Türk bilim adamları elektronik cihazlarının uzay ortamında çalışmasını test edebilecek simülatör geliştirdi.

Türk bilim adamlarından uzay simülatörü

Son yıllarda Türk üniversiteleri teknoloji alanında kendi icatlarını çıkarmaya son hızla devam ediyorlar. Şimdi de Hacettepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Fizik Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Zafer Durusoy, bir simülatör ürettiklerini ve bu simülatör ile uzaya gönderilecek elektronik cihazların uzay ortamında çalışıp çalışmayacağının test edilebileceğini söyledi.

Durusoy, geliştirdikleri simülatörü yurt dışındaki örneklerine göre dörtte bir daha maliyeti düşük olduğunu belirtti ve istenirse komple uyduyu bile içine alabilecek simülatör üretebileceklerini iddia etti. Bu proje ile 1. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Zirvesi'nde Ar-Ge İnovasyon Projesi ödülü aldıklarını belirten Durusoy, üretilen simülatörde uzay ortamı oluşturulduğunu söyledi.

1365741747_206696.jpg

Simülatörünün sadece uzay çalışmalarında değil savunma sanayinin çeşitli ürünlerini test etmekte de kullanıldığını vurgulayan Prof. Dr. Zafer Durusoy, şunları söyledi:

"Askeri sanayide üretilen malzemelerin eksi 75 derecelerde bile çalışması gerekiyor. Simülatörümüz bu ortamı da sağlıyor. Yaptığımız simülatörü sattığımız savunma sanayi sektöründe faaliyet gösteren Türk firması, artık yüzde yüz yerli ilk uzay simülatörünü kullanacak. Testlerini tamamladık, teslime tamamen hazır. Türkiye'de uzay simülatörü yapan ilk firmayız. Bu simülatörler yurt dışından milyon dolarlara alınabiliyor. 'Paramı verip alırım' dediğinizde de bu o kadar kolay olmuyor. Nerede kullanacağınız soruluyor ve zaman zaman alım talebiniz ret ediliyor."

Yorumlar
YavuzHAN
Kutlarm.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.