Güncel

Türk halkı koronavirüs konusunda çok bilinçli! Araştırmalar öyle diyor

Türkiye 1 ayı aşkın bir süredir koronavirüs ile mücadele ediyor. Görünen o ki Türk halkı bu süre zarfında salgına karşı bilinçlenmiş durumda.


İlk olarak Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs salgını 3 ay gibi bir sürede tüm dünyaya yayılmıştı. Ülkemizde ise ilk vaka 11 Mart tarihinde ortaya çıkmıştı.

Mart ayında başlayan halkı bilinçlendirme süreci şimdiye kadar devam etti. NG Araştırma tarafından yapılan bir araştırmaya göre, bu bilinçlendirme süreci hayli işe yaramış gibi görünüyor.

Yapılan araştırma ile ilgili raporda şu satırlara yer verilmiş.

Türk halkı koronavirüs konusunda çok bilinçli

Türkiye’de ilk koronavirüs vakası açıklandıktan sonra geçen bir aylık sürede, televizyonlardan sosyal medya sitelerine, gazetelerden radyolara birçok farklı mecrada uzman ve yetkililer açıklamalar yaptılar, salgın hakkında halkı bilgilendirmeye devam ettiler. Bu süre içinde ülkemizdeki koronavirüs farkındalığı ne kadar değişti?

Yaptığımız araştırmaların sonuçlarına göre ülkemizdeki koronavirüs vakalarının ilk bir ayında yeterli bilgiye sahibim diyenlerin oranı %64’den %76’ya yükseldi.

Bunun doğal sonucu olarak az da olsa bilgili olduğunu belirtenlerin oranı %35’ten %24’e geriledi.

Tüm dünyanın yanı sıra ülkemizi de oldukça ciddi etkileyen böyle bir salgında hala 4 kişiden 1’inin az bilgi düzeyinde olması, halkı bilgilendirme çalışmalarının hız kesmeden ve her kesime farklı kanallarla ulaşmaya çalışarak devam etmesinin gerekliliğini gösteriyor.

Salgının ilk 1 aylık süreci içerisinde koronavirüs belirtilerini bildiğini belirtenlerin oranı %96’dan %98’e yükseldi. Salgının ilk günlerinde her 3 kişiden yalnızca 1’i, Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı belirtileri tam ve doğru olarak verilen seçenekler arasından seçebilmişti.

Nisan ayındaki araştırmamızda, bir öncekinden farklı olarak seçenek göstermeden katılımcılara bildikleri koronavirüs belirtilerini yazmalarını istediğimizde karşımıza aşağıdaki sözcük bulutu.

Yorumlar
Salim
Insanları eve sorla tehditle sokmak ilkelik dışıdır bunu anca hırsız ve yolsuzluk işlerini daha rahat yapmak için uygulayan despot ve firavun beyinli insanlar yapar biz Avrupa'da çok rahatız burdada evde jal deniliyor ama halka zulüm yapılmıyor
Cevapla
sefser
simdi eminimki bu dedigim lafin taaaa arkasindan anlayanlarda olacaktir ammma yine söylüyorum. gecen hafta gördük nekadar bilincliyiz Bakan`indan vatandasina. Delinin biri tas atmis digerleri pesinden....pesine ekliyorum gectigimiz cuma aksamina kadar bircok ülkeye göre takdiri hak ediyor iken ... birden olum couk iyiyz hatta manyak iyiyiz deyip sicip sivadik.
Cevapla
Yerli Ufo
Güzel şakamış.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.