Güncel

Türk icadı dozer yüzme özelliği ile dünyada ilk

Türk mühendisler dünyanın ilk zırhlı ve yüzme özelliğine sahip dozerini geliştirdi.

Türk icadı dozer yüzme özelliği ile dünyada ilk

Türk mühendisleri bir icada daha imza atarak Türkiye'nin teknolojiden geri kalmadığını kanıtladı. Mühendisler 4 yıl süren Ar-Ge ve tasarım çalışmaları sonucunda dünyanın ilk zırhlı ve yüzme özelliğine  sahip dozerini geliştirdi.

AZMİM (Amfibi Zırhlı İstihkam İş Makinesi) adı verilen dozer FNSS Savunma Sistemleri AŞ tarafından geliştirildi. Bu dozer, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin icra edeceği nehir geçiş operasyonları sırasında kıyıların eğim ve yüzeyini uygun hale getirerek amfibi araçların suya giriş ve çıkışlarını kolaylaştıracak.

1357939789_611x395azmim50eff8d7ea1a7.jpg

Silahlı kuvvetlerin icra edeceği nehir geçiş operasyonları sırasında amfibi araçların nehre giriş ve çıkışı için uygun kıyıların bulunmasının her zaman mümkün olmadığını belirten FNSS yetkilileri, amfibi harekat yapılabilecek bölgelerin seçiminde esnek olabilmenin ordunun hareket ve operasyon kabiliyetinin artırılması açısından kritik önem arz ettiğini belirtti.

Yetkililer, bu amaçla kullanılabilen standart askeri iş makinelerinin bulunduğunu ancak bu araçların yüzme özelliğinin olmadığını söylediler ve şöyle bir açıklamada bulundular:

''Bu zafiyetin giderilmesi maksadıyla, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin nehir geçiş operasyonlarında, her iki kıyının da geçişe uygun hale getirilmesini sağlayacak bir amfibi iş makinesi talebi doğmuş ve AZMİM projesi bu şekilde ortaya çıkmıştır. Yurt içi geliştirme modeli olarak açılan ihaleyi FNSS Savunma Sistemleri AŞ kazanmıştır. 15 Haziran 2009'da başlatılan proje, askeri araç geliştirme için çok kısa sayılabilecek bir sürede 12 adet AZMİM aracının, bu araca ait teknik dokümantasyon ve el kitaplarının, yedek parça ve destek donanımının teslimatını kapsamaktadır. AZMİM'de üniversitelerin modelleme ve simülasyon altyapılarından yararlanılmış ve Araştırma kurumlarıyla işbirliği yapılmıştır.''

1 operatör ve 1 mürettebat ile kullanılan araç sayesinde küreme, düzleme, taşıma ve kazıma operasyonları gerçekleştirilebilecek.

Saatte 45 kilometre hızla hareket eden AZMİM'de gece ve gündüz kameraları, çok fonksiyonlu LCD ekran, klima gibi modern elektronik sistemler yer alıyor. Karada bu sayede hareket bölgesine, taşıyıcıya gerek kalmadan diğer askeri araçlarla beraber gidebilen AZMİM, üzerinde bulunan iki adet su jeti sayesinde akıntılı sularda 360 derece yüksek manevra kabiliyeti ile yüzebiliyor.

Zırh delici mermilere karşı dayanıklılığı kanıtlanan AZMİM'in seri üretim döneminde 2013 yılı sonuna kadar 12 adet  üretimi, kabul ve kontrol testleri tamamlanacak.

Yorumlar
orcınal.turk
helal olsun bunu yapanınsanlara. in sanların turkiyede yıllarını ufkunu kapatanlara yok edenler yazıklar olsun bunu yapan muhen dısler kutluyorum
Cevapla
keman
Üzerine de traktör eksozu takmışlar çok güzel olmuş. Ufak bir dalga gelir de oraya kaçarsa 10 numara olur.. Ama O kadarını düşünmüşlerdir di mi? Umarım..
Cevapla
bilal demirci
araç çok güzel tasarlanmış
Cevapla
Misafir
benim anlamadığım haberi yabancı bir diye Türkçe olarak mi yapıyor. ne demek "Türkler" yok bu site yabancı bir siteyse bilelim. değilse bu sitenin çok iyi bir türkçe dil uzmanı danışmanına ihtiyacı var. Yoksa başlık "Türkler. .." yerine "Türkiye olarak. .." olmalıydı. Teknolojioku: Başlık değiştirilmiştir. Uyarı için teşekkürler.
Cevapla
Helal olsun
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.