Güncel

Türk mucit motorda devrim yaptı!

Kayserili olan mucit Hasan Basri Özdamar , geliştirmiş olduğu motor ile yakıt tasarrufunu maksimuma çıkardı!


Mucidin geliştirdiği tek silindirli ve yakıttan yüzde 40 oranında tasarruf sağlayan enjeksiyonlu motoruna Uluslararası Patent Enstitüsünden onay geldi. 

Geliştirme sürecinin gizli geliştiği motor ile ilgili Bakan Nihat Ergün'ün de isteği üzerine yerli otomobilde kullanılması öngörüldü.  

Motorun adı mucidin isminin başharflerinden oluşuyor, (HBO - Hasan Basri Özdamar). Özdamar ; "Ürettiğim motor ile alışkanlıkları alt üst ettim. Çünkü şimdiye kadar alışılagelmiş motor anlayışını değiştirdim. Yani 150 yıldan beri dünyada kullanılan "Otto" dediğimiz benzinli motorlar ile "Dizel çevrimli" motorlarda sistemler hep aynı. Biz motorun iç yapısını tamamen değiştirdik. Yani motorun kalbini, ciğerini değiştirdik. Son 150 yılda yapılan değişikler aksesuar değişikliklerdi. Biz devrim gibi bir değişiklik yaptık. Bizim motorumuz inanılmaz derecede çevreci, yüzde 40 civarında tasarruf sağlıyor. Onlarca motor yaptık, bu motorlar istendiğinde benzin, istendiğinde de dizel, doğalgaz veya diğer yakıtlar rahatlıkla kullanılabiliyor." açıklamasında bulundu. 

1315055551_1.jpg

Türk mucidin ürettiği motor bizzat Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından da destekleniyor.

Yorumlar
Misafir
CUMHURBAŞKANI VE BASBAKANIMIZ YALNIZ ARAYA MILLETVEKILI TORPIL KOYDU DIYE BUNU CDDIYE ALIYOR? VE 2 MILYON TL HAZINEDEN PARA VERIYORSA COK YAZIK!!!! BIR TEK KISI CIKIP KRANK MILI ILE SILINDIR EKSENINI YAKLASTIRIP UZAKLASTIRMAKLA MOTORUN VERIMI % 40 ARTMAZ DEMEMIS MI. VİDEOSUNU SEYRETTİM ADAM UZAYDAKI KARA DELIKLER ILE OZON DELIGINI AYNI SEY ZANNEDIYOR!!! . YAP ITU YE GETIR TEST STANDINA GIRSIN BAKALIM NE CIKACAK!!! KAYSERILI UYANIK TUCCAR ABIM BENIM
Cevapla
Misafir
gurur duydum
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.