Güncel

Türk mühendisin başarı öyküsü!

Nvidia'da 3 sene çalışmış mühendisin yeni projesi için 100 bin Euro destek.

Türk mühendisin başarı öyküsü!

Başarılı araştırmacıları Avrupa'ya çekmek amacıyla kurulan Avrupa Birliği 7. Çerceve Programı kapsamında verilen Marie Curie Kariyer Destekleme Ödülü'ne layık görülen "Real-Time Video Analytics Engine Optimized for GPUs" adlı Mühendisliği Bölümü'nde Öğretim Üyesi olan Yrd. Doç. Dr. Tarık Arıcı, Mobese türevi kameraların gerçek zamanlı uyarı yapmalarını sağlayacak bir proje üzerinden çalışıyordu. Bu proje için Avrupa Birliği tarafından kendisine 100 bin euro destek geldi.

Bu projeyi 4 yıl içinde hayata geçirmeye uğraşan Türk mühendis Türkiye'nin gurur kaynağı. Avrupa Birliği 7. Çerceve Programı kapsamında Dünya'nın 4 bir yanından gelecek vaad eden mühendisler toplanıp bu tarz projeleriyle büyük destek alabiliyorlar.

1329816942_20120220155138.jpg
Mühendis, projesi için gerekli esinlenmeyi nereden aldığını şu cümlelerle açıkladı: "O haberi izlerken bu görüntülerin gerçek zamanlı analiz edilebileceğini, edilmesi gerektiğini düşündüm. Proje güvenlik kameralarının normalin dışında bir olay olduğunda yetkililerin otomatik olarak uyarılmasını sağlayan bir yazılım programından oluşuyor. Buna video anomaly detection deniyor ve aktif bir araştırma alanı. Bu alanda gerek algoritma dizaynı gerekse bunların paralel olarak uygulanması konularında araştırma yapacağım" ...

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.