G-3 Piyade Tüfeği

Heckler & Koch G3, 7,62 mm'lik otomatik piyade tüfeği. 1950'lerde Alman silah üreticisi Heckler & Koch ile İspanyol devletine ait dizayn ve geliştirme ajansı CETME işbirliğiyle geliştirilmiştir. Türkiye de G3 kullanan ülkeler arasındadır. Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu(MKE), G3A7 adlı tüfeğin lisansını alarak üretmektedir ve bu tüfek TSK tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır.

HK-33 Piyade Tüfeği

Türk Silahlı Kuvvetleri için MKEK tarafından lisans altında üretilen HK33, G3 piyade tüfeği üzerinde geliştirilmiştir. 5,56 x 45 mm olan HK33'ün otomatik atışlardaki isabet oranı G3'e göre önemli ölçüde arttırılmıştır. Standart olarak 30 fişeklik bir şarjör ile birlikte kullanılan tüfeğin, 25 ve 40 fişeklik şarjör opsiyonları da mevcuttur.

AK-47 Piyade Tüfeği

7.62x39 mm'lik mermi kullanır. Dünya üzerinde geliştirilmiş türevi olan AKM'lerle birlikte 100 milyondan fazla AK-47 vardır.

Colt M4 Piyade Tüfeği

M4 Karabina, ABD'li Colt firması tarafından geliştirilmiş M16A2 piyade tüfeğinin Karabina versiyonudur. Günümüzde Amerika Birleşik Devletleri'nin standart piyade tüfeği olan M16'dan sonra en çok kullanılan tüfektir. Türk Silahlı Kuvvetleri dahil birçok ordunun envanterinde bulunan bu silah, özel kuvvetlerin en çok tercih ettiği silahlardandır. STANAG şarjörleri 5.56x45mm NATO mermisi kullanmaktadır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.