Güncel

Türk Telekom 400 Gbps teknolojisini kullanacak

Türk Telekom, telekomünikasyon sektörü için yine öncü ve yenilikçi bir adım attı ve 400 Gbps Ethernet teknolojisini kullanan ilk Türk operatör oldu.

Türk Telekom 400 Gbps teknolojisini kullanacak

Türkiye’nin lider bilgi ve iletişim teknolojileri şirketi Türk Telekom, Türkiye’de yine bir ilki gerçekleştirerek, artan veri trafiğini daha hızlı şekilde karşılamak üzere, 400 Gbps Ethernet teknolojisini kullanmaya başladı.

Türk Telekom 400 Gbps teknolojisini kullanacak

Konuyla ilgili açıklama yapan Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Kıraç, “Türkiye genelinde artan trafik ihtiyacını daha hızlı ve kesintisiz şekilde karşılamak üzere önemli bir adım attık ve 400 Gbps hızı kullanan ilk Türk operatör olduk. 400 Gbps Ethernet teknolojisi sayesinde artık veri akışı 4 kat daha hızlı şekilde gerçekleştirilebilecek. Bu yeni teknolojiyi tüm ülkeye yaygınlaştırarak yakın gelecekte abonelerimize çok daha iyi bir müşteri deneyimi sunmayı amaçlıyoruz” dedi.

İlk etapta sadece Ankara’da kullanılan 400 Gbps teknolojisi, test aşamaları sonrasında tüm Türkiye’ye yaygınlaştırılacak.

400Gbps hız ne ifade ediyor?

Türk Telekom, IP şebekesinde gerekli yazılım ve donanım güncellemelerini yaparak, halihazırda 1, 10 ve 100’ün katları şeklinde verilen hızlardaki hizmetleri, 400 Gbps Ethernet Teknolojisini kullanarak daha hızlı servis vermeye başladı.

400 Gbps bantgenişliği ile yaklaşık olarak aynı anda 16 bin adet UHD 4K video izlenebiliyor, 50 bin kitaplık bir kütüphanenin içeriği 1 saniyede indirilebiliyor. 100 Gbps bantgenişliği ile yaklaşık olarak aynı anda 4 bin adet video izlenebilirken, 50 bin kitaplık bir kütüphane içeriği 4 saniyede indirilebiliyor.

Yorumlar
yakup
türk telekomdan hiç memnun değilim türkiye genelinde internette yavaşlama oluyor paramızla rezil olmak işte budur borcumuz olunca hiç affetmiyor sen önce altyapıyı sağlamlaştır güçlendir yenilik yapsan ne yazar altyapın sağlam güçlü olmadıkça
Cevapla
Bilal
Birde Türktelekom kullananlar da kullansa
Cevapla
Emrah
Evet artış var ama her zamanki gibi fiyatlarda.Starlink gibi projelerle baş etmek istiyorlarsa öncelikle fiyatları iyilestirsinler.
Cevapla
Regie
Ama kendisi biz değil. (işin şakası)
Cevapla
Osman
Türk Telekom önce internet fiyatlarini indirim yapsin
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.