Güncel

Türk Telekom Grubu, 4.5G’de en iddialı oyuncu olacak

Türk Telekom Grubu 5G için de iddialı...


TÜRKSAT ile Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) stratejik ortaklığında bu yıl ilk kez düzenlenen “TÜRKSAT Uydu, Uzay ve Teknoloji Günleri”, 11-12 Aralık tarihlerinde İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Açılışına Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ile Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç'ın da katıldığı etkinlik kapsamında çeşitli fuar, konferans ve sempozyumların yanı sıra eğitim programları da gerçekleştirildi.

Etkinlik kapsamında düzenlenen “4.5G Teknolojileri ve 5G Vizyonu” panelinde Türk Telekom Grubu Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Dr. Coşkun Şahin Grubun 4.5G hazırlıkları ve 5G vizyonu hakkında bilgi verdi. Açılış konuşmasını Cumhurbaşkanlığı Bilişim Başkanı Ali Taha Koç’un yaptığı panelin moderatörlüğünü MÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Bekir Sami Nalbantoğlu yaptı.

Coşkun Şahin: “4.5G yeni iş alanları ortaya çıkaracak”

1450094901_1449920409trktelekomgrubuteknolojigenelmdryardmcscokunahin.jpg

Türk Telekom Grubu olarak 4.5G hizmetinin hayata gireceği yeni dönem için hazırlıklarının son hızla devam ettiğini belirten Coşkun Şahin: “Türkiye’nin en yaygın ve en geniş fiber altyapısına sahibiz. Frekans portföyümüz ve altyapımız sayesinde, 4.5G kullanıma sunulduktan sonra müşterilerimizin hız ve kapasite ihtiyacını, hem sabit hem de mobilde tek noktadan karşılayan adres olacağız” dedi.

4.5G teknolojisinin sunacağı mobil internet deneyiminin bireysel kullanıcılarda olduğu kadar iş dünyasında da büyük bir dönüşüm sağlayacağını belirten Coşkun Şahin; “Bu teknolojinin hayata geçmesiyle birlikte enerjiden perakendeye, otomasyondan sağlığa, medyadan dijital reklamcılığa kadar her sektörde yeni iş alanları ortaya çıkacak. Yaşanacak tüm bu gelişmeler Türkiye’de ve dünyada özellikle girişimcilik ve inovasyon anlamında çok büyük fırsatlar yaratacak” dedi. Şahin sözlerini şöyle sürdürdü:

“4.5G ile mobil şebekeler daha fazla hıza, şebekeler daha yüksek kapasiteye kavuşacak. Böylece Türkiye’de mobil iletişim kapasitesi artarken, kullandığımız hizmet ve servislerin bir sonraki adımını hayal etme olanağına kavuşacağız. Dolayısıyla öncelikle kurumların bilgi işlem anlayışının ve bilgi altyapısının bu yeni döneme hazır olması gerekiyor. Bu alanda daha önce gün ışığına çıkmamış pek çok yeni fırsatın görünür olduğuna şahit olacağız. O nedenle kurumların bu fırsatları yakalamak için hazır olması çok önemli. 4.5G ile başlayacak yeni dönemde şirketlere büyük fırsatlar sunacağız. Bu kapsamda Türk Telekom teknolojisi ile dönüşen yeni nesil şirketlerin bölgenin lideri olmasını hedefliyoruz. Yeni nesil şirketlerin teknolojimizle Türkiye’yi geleceğe taşıyacağına inanıyoruz.”

“Yatırımlarımızın üçte ikisini altyapı ve fibere yaptık

Grup olarak, iletişim teknolojilerinin bugün ulaşacağı noktayı öngörerek geçen 10 yıl boyunca ülkenin her köşesinde büyük altyapı yatırımları gerçekleştirdiklerini belirten Şahin;

“81 ilimizi fiber ağlarla donattık. 2005 yılından bu yana devam ettiğimiz ve yılsonuna kadar, lisans ve frekans bedeli hariç yaklaşık 20 milyar lirayı bulan yatırımlarımızın üçte ikisini ise sabit hat ve fibere yaptık. 2015 yılı 3. çeyreği itibariyle, Türk Telekom Grubu olarak fiberde 206 bin km’ye ulaştık. Dünyanın önde gelen toptan veri ve kapasite servis sağlayıcıları arasında yer alan Grup şirketimiz Türk Telekom International ile de yurt dışında 40 bin kilometreyi aşan fiber altyapıya sahibiz” dedi.

“5G’de de liderliği üstleneceğiz”

4.5G teknolojisindeki liderliklerini 5G’ye de taşıyacaklarını belirten Şahin; Sahip olduğumuz köklü geçmişimiz ve bilgi birikimimizle sadece bugünün değil, geleceğin teknolojilerini kurgulamanın sorumluluğunu da üstleniyoruz. Önümüzdeki yıllarda yeni nesil cihazların ve hizmet anlayışının yön vereceği mobil geleceğin şekillenmesinde, 5G ve etrafında yer alan teknolojiler söz sahibi olacak. Türk Telekom Grubu olarak, pek çok dünya devinin üzerinde çalıştığı bu alanda teknolojiyi yalnızca kullananlar arasında değil, geliştiren ve yön verenler arasında da yer almaktan gurur duyuyoruz” dedi.

Avrupa Birliği’nde 5G yol haritasını çizen uluslararası CROWD ve MOTO konsorsiyumlarında yer alan tek Türk şirketinin Türk Telekom Grubu olduğunu belirten Şahin; “Argela ile yer aldığımız Avrupa Birliği projesi COMBO’da ise 5G teknolojisinin gelişimine öncülük eden ekip içinde Türkiye'yi yine sadece biz temsil ediyoruz” dedi. Coşkun Şahin sözlerini şöyle sürdürdü:“Grup şirketlerimizden Argela’nın, 5G teknolojilerine yön veren çalışmaları ile 2015 yılında ABD Patent ve Marka Ofisi’ne 5G konusunda 10 başvuru birden yaptık.

Argela’nın 5G’ye yönelik girişim ve patentleri, Türk Telekom Grubu olarak yalnızca yerel değil, küresel ölçekte de yeni nesil teknolojilerin itici gücü olduğumuzun önemli bir göstergesi. Gerçekleştirdiğimiz somut çalışmalarla bu alanda pek çok dünya şirketinin önüne geçerek örnek olmaktan dolayı gururluyuz. ProgRAN’ın, 2015 LTE Kuzey Amerika Ödülleri’nde, “Ağ Fonksiyonları Sanallaştırması” kategorisinde ‘Yılın İnovasyonu’ dalında finale kalmış olması ise projenin uluslararası otoriteler tarafından da yakından izlendiğinin ve takdir edildiğinin bir göstergesi.’’

 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.