Güncel

Turkcell gelirde tarihi rekora koştu

Turkcell, 2012’nin ilk 6 ayında gösterdiği yüksek performansı yılın üçüncü çeyreğinde de sürdürdü.

Turkcell gelirde tarihi rekora koştu

Türkiye’deki toplam abone sayısı 9 ayda 620 bin artışla 35,2 milyona ulaşan Turkcell tercih edilen operatör olmaya devam etti. 9 ülkede faaliyet gösteren Turkcell grubun toplam mobil abone sayısı ise 68 milyonu aştı. Turkcell’in şebekesindeki akıllı telefon sayısı, son 3 ayda 700 bin artışla toplamda 5,5 milyona ulaştı.

Türkiye’nin lider iletişim ve teknoloji şirketi Turkcell, 2012 yılı üçüncü çeyrek finansal ve operasyonel sonuçlarını açıkladı. Turkcell Grup gelirleri; %34 oranında büyüyen mobil internet, %28 oranında büyüyen grup şirketleri gelirlerinin katkısıyla geçen yıla göre %9 arttı ve 2,8 milyar TL olarak gerçekleşti. Bu rakam Turkcell’in bir çeyrekte gerçekleştirdiği en yüksek gelir rakamı olarak tarihe geçti. Turkcell Grup’un AVFÖK’ü de bir önceki yıla kıyasla %5 büyüyerek 912 milyon TL’ye yükseldi. 2012 üçüncü çeyrek AVFÖK marjı %33,1 olarak gerçekleşirken net kar geçen yıla göre %6 artışla 571 milyon TL oldu.

1350653293_sc-.jpg

Türkiye’de 9 ayda 620 bin yeni abone

9 ülkede faaliyet gösteren Turkcell Grubun toplam mobil abone sayısı son 9 ayda yaklaşık 3 milyon artışla 68,1 milyon oldu. Turkcell’in Türkiye’deki abone sayısı ise inovatif servisler, güçlü değer teklifleri ve en iyi müşteri deneyimi hedefiyle son çeyrekte 442 bin, sene başından bu yana ise 620 bin artışla 35,2 milyona ulaştı. Abone başı aylık ortalama kullanım bir önceki yıla kıyasla %16 artışla 257 dakikaya yükselirken, Abone Başı Aylık Geliri (ARPU) ise mobil internet gelirlerindeki ve faturalı abone bazındaki artışın da etkisiyle bir önceki yıla göre %4 oranında artarak 22 TL oldu.

Turkcell şebekesinde 5,5 milyon akıllı telefon

Eylül ayında başlattığı “Akıllı Telefon Hareketi”nin ve Turkcell Maxi serisi akıllı telefonların da pozitif etkisiyle Turkcell’in şebekesindeki akıllı telefon sayısı, üçüncü çeyrekte 700 bin arttı ve toplamda 5,5 milyona ulaştı. En iyi ve hızlı mobil internet deneyimiyle akıllı telefon ayrıcalıklarını yediden yetmişe herkese yaşatmayı amaçlayan “Akıllı Telefon Hareketi”yle bu yılsonunda her 5 ‘Turkcell’liden birinin akıllı telefon kullanması hedefleniyor.

3. çeyrek sonu itibariyle mobil internet gelirlerini geçen yıla göre %34 artırarak 276 Milyon TL’ye çıkartan Turkcell aynı dönemde mobil internet ve mobil servis gelirlerini 591 milyon TL’ye taşımayı başardı. Böylece ses dışı gelirler toplam gelirlerin %26’sı seviyesine ulaştı.

Turkcell Superonline ile 1,2 milyon ev ve iş yerine fiber internet

Türkiye’yi “ışık hızında” fiber internet ile tanıştıran Turkcell Superonline 2012’nin üçüncü çeyreğinde güçlü performansını artırarak sürdürdü. Geçen yıla göre %51 büyüme ile gelirler 187 milyon TL’ye yükselirken, bugüne kadar kaydedilen en yüksek çeyreklik AVFÖK marjı olan %22,3’e ulaşıldı.

İstikrarlı yatırımlarla sürekli gelişen Turkcell Superonline fiber optik şebekesi 1,2 milyon ev ve işyerine erişiyor.  Türkiye’de saniyede 1000 Mb hızlı fiber internet hizmeti sunan ilk ve tek operatör olan Turkcell Superonline’ın fiber internet abone sayısı da 374 bine ulaştı. Artan abone sayısı ve müşteri memnuniyetiyle birlikte hane segmenti gelirleri yıllık %96 artarken aynı dönemde kurumsal segment gelirleri de %61 oranında büyüdü.

Ukrayna life:) örnek performansını sürdürüyor

Turkcell’in yurtdışındaki iştirakleri de bol rekorlu performansa önemli katkılar sağladı. Bu çeyrekte 751 bin net abone alımı kaydederek aktif abone bazını 8,2 milyona çıkaran ve Ukrayna’nın en yenilikçi operatörü olan life:) gelirlerini de %7 artırarak son 6 çeyrektir üst üste %25’in üzerinde AVFÖK marjı gerçekleştirmeyi başardı. AVFÖK marjı 2,8 puan artışla %28,6’ya ulaştı. Ayrıca Ukrayna life:) üstüste iki çeyrekte de pozitif VFÖK elde ederek de örnek bir performansa imza attı.

Ciliv: Mobil ve sabit çözümlerimizle müşterilerimize değer katmaya devam ediyoruz

Turkcell’in 2012 üçüncü çeyrek finansal ve operasyonel sonuçlarını değerlendiren Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, “Turkcell olarak, üçüncü çeyrekte de inovasyon ve müşteri memnuniyeti odaklarımızla müşterilerimizin tercihi olmaya devam ettik. Mobil interneti Türkiye’ye yayma vizyonumuz kapsamında uygun fiyatlı yeni Turkcell Maxi serisi telefonlarımız ve “Türkiye’nin Akıllı Telefon Hareketi” kampanyamız ile insanlarımızın bilgiye kolay ve hızlı şekilde ulaşmalarını sağladık. Ayrıca, mobil iletişim teknolojilerinin avantajlarını sektörel çözümler ile buluşturmayı sürdürdük ve yakın zamanda, alışveriş ve ödeme sistemlerini tek platformda birleştiren ‘Turkcell Cüzdan’ı müşterilerimizin kullanımına sunduk. Turkcell Grubunun üçüncü çeyrekte gösterdiği başarılı performans sonucunda 2012 yılsonu gelir ve AVFÖK beklentilerimizi de yükselttik” dedi.

Süreyya Ciliv Turkcell ailesini oluşturan ve daima Turkcell’le birlikte olan müşterilere, Turkcell Grup çalışanlarına, iş ortaklarına ve hissedarlara Turkcell’in başarısına katkıları için teşekkür etti.

Rakamlarla Turkcell – 2012 Üçüncü Çeyrek –

Gelir: 2,8 Milyar TL                      (9 Ay: 7,7 Milyar TL)

AVFÖK: 912 Milyon TL               (9 Ay: 2,4 Milyar TL)

AVFÖK Marjı: %33,1                  (9 Ay: %31,1)

Grup Toplam Abone: 68,1 Milyon

Türkiye Toplam Abone: 35,2 Milyon

9 Aylık Net Abone Kazanımı: 620 bin

Abone Başı Aylık Ortalama Konuşma: 257 dk.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.