Güncel

Turkcell Hayal Ortağım servisiyle görme engellilere yol arkadaşlığı yapacak

Turkcell, Young Guru Academy (YGA) iş birliğiyle geliştirdiği ve engelli aboneleri hayata bağlamayı hedeflediği servisi “Hayal Ortağım”a yeni bir hizmet daha ekledi.

Turkcell Hayal Ortağım servisiyle görme engellilere yol arkadaşlığı yapacak

Bugüne kadar istihdam, sosyal sorumluluk, ürün ve çözümler gibi alanlarda engellilerin hayatını kolaylaştırmak adına pek çok projeye imza atan Turkcell, Young Guru Academy (YGA) iş birliğiyle geliştirdiği ve engelli aboneleri hayata bağlamayı hedeflediği servisi “Hayal Ortağım”a yeni bir hizmet daha ekledi. Turkcell, görme engellilere yol arkadaşlığı yapacağı bu yeni hizmetle toplu yaşam merkezlerinde onların hayatını kolaylaştırmayı amaçlıyor.

Türkiye’ye getirdiği dünyaca ünlü markalar ve sunduğu ayrıcalıklı hizmetle sektörün geleceğine yön veren markalardan olan İstinyePark iş birliğiyle hayata geçirilen sistem, görme engellilerin herhangi birinden yardım almadan, tüm alışveriş merkezini rahatlıkla kendi başlarına gezmesini sağlıyor. “Hayal Ortağım” uygulaması içinde yer alan bu sistem sayesinde görme engelli kişi, alışveriş merkezindeki mağazalar, sinema, yeme-içme bölümü, tuvalet, acil çıkış veya asansör gibi alanlara sesli komutlar ile kolayca ulaşabiliyor. Uygulamanın en önemli özelliği ise; görme engelli kullanıcının bu teknoloji sayesinde başka birinden yardım almasına gerek kalmadan kendi bulunduğu lokasyonu öğrenip, gitmek istediği yere rahatça ulaşmasını sağlaması.

“Yol Arkadaşım” nasıl işliyor?
Genel sistem bluetooth teknolojisi ile POI tarafından üretilen yol gösterici cihazlar (beaconlar) sayesinde çalışıyor. Bu yol göstericilerden dış alan ve İstinye Pazarı hariç, İstinye Park’taki tüm mağaza, sinema, yeme-içme bölümü, asansör, acil çıkış ve tuvaletlere olmak üzere 320 adet yerleştirildi. Bu sayede görme engelli aboneler, akıllı telefonlarından bluetooth özelliğini açtıktan sonra “Hayal Ortağım” uygulaması içerisindeki Yol Arkadaşım kategorisinden İstinye Park menüsüne giriyor ve istedikleri yere sesli komutlar ile varabiliyorlar. Turkcell Hayal Ortağım kullanıcıları, internet bağlantı ücreti ödemedikleri için, bu uygulama içerisinde tüketilen data için de ücretlendirilmiyorlar.

Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Burak Sevilengül, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü ve Hayal Ortağım’ın yeni özelliği konusunda şunları söyledi:

1417509595_burak-sevilengul.jpg

“Böyle özel bir günde bu özel sistemi uygulamaya geçirdiğimizi duyurmaktan mutluluk duyuyoruz. Turkcell olarak şimdiye kadar engelliler için geliştirdiğimiz ürün, servis, istihdam ve sosyal sorumluluk gibi alanlarda pek çok projeye imza attık. Kurum kültürümüz gereği fırsat eşitliği sağladığımız takdirde insanların ufuklarını çok ötelere taşıyabileceklerini, imkânsızı başarabileceklerini biliyoruz. Bu felsefeden hareketle istihdamda, bilgiye erişimde, sosyal hayata katılımda mobil iletişim teknolojilerinin sunduğu fırsatlarla engelli vatandaşlarımızın önündeki pek çok engeli ortadan kaldırıyoruz. Dolayısıyla engelli vatandaşlarımızı hayata katabilmek, evlerinden çıkmalarını sağlamak adına ne yapabileceğimizi sadece özel günlerde değil, her gün düşünüyoruz. Birlikte, her gün daha iyiye ulaşacağımızı biliyor, engelli vatandaşlarımızı iş yaşamına ve sosyal hayata dâhil edecek her adımı önemsiyoruz.  İstinyePark’la yaptığımız iş birliği kapsamında kurulumu ve cihaz donanımıyla engelleri ortadan kaldıracak bir paket haline getirdiğimiz bu sistem için; diğer toplu yaşam merkezlerine ‘gelin, siz de yol arkadaşımız olun’ diyoruz.”

Mağaza ismini söylemek yeterli
Sistem, İstinyePark’ta yer alan mağazaların yer bilgisine ulaşmak için, sesli komut ile mağaza ismini söyleyerek veya mağaza ismini yazarak arama yapmayı mümkün kılıyor. Sesli arama yapılmak istenirse “Sesli Ara” butonuna tıklamak ve dilenen mağazanın adını veya kategorisini söylemek yeterli oluyor. Arama sonunda tüm mağazalar isimlerine göre A’dan Z’ye sıralı bir şekilde listeleniyor. Listelenen mağazaların kat bilgisi ve kategori bilgisine de ulaşılabiliyor. Mağaza, restoran ve ortak alanlar butonu tıklandığında ise İstinyePark’ta bulunan mağazaların, tuvalet, acil çıkış, asansör gibi hizmet ve ihtiyaç alanlarının bilgisi dinlenebiliyor.

1417509616_fotograf-1.png

Gidilmek istenen mağaza hakkında bilgi almak için; arama alanını tıklayarak, kat, kategori, mağaza adı ya da aranılan ürünü yazarak aratmak da mümkün. Örneğin İstinyePark’ın dünya mutfağından birçok seçenek sunan restoranlarını öğrenmek için, yiyecek yazıp aratmak yeterli oluyor.

Mağazaların yanından geçerken sesli bilgi al
Kullanıcılar İstinyePark içinde dolaşırken “Serbest Dolaşım” butonunu tıkladıklarında, yanından geçtikleri mağaza, restoran ya da hizmetlerle ilgili sesli olarak anlık bilgilendiriliyorlar. Bunun için “Serbest Dolaşım” butonuna tıklamak ve yürümeye başlamak yeterli. Bilgi almaya devam etmek için uygulamayı sonlandırmamak gerekiyor. Serbest Dolaşım’dan Geri butonu tıklanarak çıkılabiliyor.

1417509632_img0483.jpg

Akıllı telefonu olmayana da kullanma fırsatı
Görme engelliye yol arkadaşı olan sistem, iOS ve Android işlemciler üzerinden yönetiliyor. Bu nedenle, sistemi kullanacak kişinin akıllı telefonu olması gerekiyor. Turkcell ve İstinyePark, akıllı telefona sahip olmayan görme engellilere de bu hizmetten faydalanmaları için olanak sağlıyor. Akıllı telefona sahip olmayanlar, İstinyePark ana giriş kapısındaki danışma masasından kimliğini ve engelli belgesini verip geçici olarak kullanabilecekleri Hayal Ortağım yüklü akıllı telefonları teslim alabiliyor.

Görme engelliler test etti onayladı
Görme engellilerin herhangi birinden yardım almadan, tüm alışveriş merkezini rahatlıkla kendi başlarına gezmelerini sağlayacak sistemi; hem Turkcell bünyesinde çalışan hem de Young Guru Academy’den katılan görme engelliler test etti. Böylece sisteme katılımcılardan alınan geri dönüşlere yenilikler eklendi ve geliştirildi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.