Güncel

Turkcell kadın liderleri buluşturdu

Turkcell'in düzenlediği gecede 500 kadın lider buluştu.

Turkcell kadın liderleri buluşturdu

Kadınların güçlendirilmesine yönelik projeleri ile geçtiğimiz hafta içerisinde Birleşmiş Milletler tarafından dünya şirketlerine örnek gösterilen Turkcell, Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla “Türkiye’yi Büyüten Kadın Liderler” başlığını taşıyan bir etkinlik gerçekleştirdi. Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Selen Kocabaş’ın ev sahipliğinde düzenlenen geceye iş, sanat ve akademi dünyasından 500’e yakın kadın katıldı.

“Kadın kadına” renkli bir sohbet şeklinde geçen panel ve Zuhal Olcay konseri öncesinde, fotoğraf sanatçısı Bennu Gerede’nin objektifinden karelerin yer aldığı Ekonomiye Kadın Gücü  sergisinin açılışı gerçekleştirildi. Sergide Turkcell’in “Ekonomiye Kadın Gücü” projesi kapsamında aldıkları mikrokredilerle örnek oluşturacak girişimcilik hikayeleri yazan kadınlar ile Berna Laçin,  Sumru Yavrucuk, Leyla Alaton, Bennu Yıldırımlar gibi pek çok ünlü ismi bir araya getiren kareler        yer aldı.

1362742482_burcu-cetinkayalutfiye-yildirim1.jpg

Türkiye’nin lider iletişim ve teknoloji şirketi Turkcell,  Dünya Kadınlar Günü’nü “Türkiye’yi Büyüten Kadın Liderler” etkinliği ile kutladı. Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Selen Kocabaş’ın ev sahipliğinde düzenlenen akşam yemeğinde bir araya gelen Türkiye’nin kadın liderleri, başarılarının sırlarını, karşılaştıkları zorlukları ve bütün bunlardan edindikleri deneyimleri paylaştılar.

Turkcell müşterisi şirketlerin yöneticileri, iş ve sanat dünyasından ünlü isimler ve akademisyenlerden oluşan yaklaşık 500 kadının katıldığı gecede, açılış konuşmalarını Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Selen Kocabaş ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Kadının Statüsü Genel Müdür Yardımcısı İsmet Yıldız Polat gerçekleştirdi. Açılışın ardından gazeteci Balçiçek İlter moderatörlüğünde “Türkiye’yi Büyüten Kadınlar” paneli düzenlendi. Panelde Alarko Holding Yönetim Kurulu Üyesi Leyla Alaton, yazar Berna Tokar, ING Bank Genel Müdürü Pınar Abay, Big Chiefs Restoranları kurucusu Gamze Cizreli ve Bilgi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan yer aldı.

1362742524_sumru-yavrucukinciser-kara1.jpg

Kadın kadına bir sohbet…

Konuşmacılar, samimi açıklamaları ve aktardıkları ilham verici deneyimlerle tüm izleyenleri hayata dair “kadın kadına” bir sohbetin renkli ve zengin dünyasına çektiler. Tüm panelistlerin konuşmalarında kadının ekonomik özgürlüğe sahip olmasının önemine dair vurgular öne çıkarken aile ve toplumun kadın üzerinde kurduğu baskıya boyun eğmemek gerektiği görüşü salondaki izleyicilerin alkışlarıyla destek buldu. Moderatör Balçiçek İlter, kadınların bulundukları her alanda karar verici noktada olmalarının önemine dikkat çekerek Turkcell’in böyle bir buluşmayı, bu yolda kadınları desteklemek için düzenlediğini vurguladı. Birer kadın olarak toplumsal hayatta ve iş dünyasında başarıya giden yolun, kadınlar tarafından, kadın diliyle ve kadınlar için mercek altına alındığı gece,  Zuhal Olcay  konseriyle sona erdi.

Selen Kocabaş: “Kadınlarımızın güçlenmesi için çıktımız yolda kararlılıkla yürümeye devam edeceğiz”

Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Selen Kocabaş, açılıştaki konuşmasında, nüfusun yarısını oluşturan kadınların Türkiye’nin geleceği için önemli bir potansiyel barındırdığına işaret ederek, bu potansiyeli ortaya çıkaracak çalışmalara her zaman öncelik verdiklerini belirtti. Kadınların güçlenerek toplumda hak ettiği yeri alması için fırsat eşitliğinin önemini vurgulayan Kocabaş, “Fırsat eşitliğinin gerçek anlamda hayata geçirilebilmesi için teknoloji ve iletişim alanındaki gelişmeler büyük önem taşıyor. Biz Turkcell’de yaptığımız altyapı yatırımlarıyla bu eşitliğe katkıda bulunuyor olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu anlamda her zaman kadınların ve kadınların güçlenmesi için yoğun çalışmalar yürüten Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın yanındayız. Son dönemde Bakanlığımızın da katkısıyla bu alanda önemli mesafe kaydedildi. Aynı şekilde yola devam etmeliyiz.” diye konuştu.

Turkcell’in sosyal projelerle de kadınlara destek sağlandığını söyleyen Selen Kocabaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kardelenler projemizle 13 yılda verdiğimiz burs sayısı 100 bini geçti. Kardelen bursuyla okuyan 15 bin kızımız liseden mezun oldu, 3.500’ü üniversiteyi kazandı, 1.500’ü üniversiteden mezun oldu. Geçen sene TİSVA işbirliğiyle ve Sayın Bakanımızın himayesinde Ekonomiye Kadın Gücü projesini başlattık. Kadına yönelik şiddete karşı Beyaz Kurdele İmza Kampanyası’nı hayata geçirdik. Kadınlarımızın güçlenmesi ve yalnız olmadıklarını bilmeleri için çıktığımız yolda kararlılıkla yürümeye devam edeceğiz. Teknolojik altyapımızla sağladığımız güvenceyle, kadınlarımıza sağladığımız istihdamla, kadınlarımızı ekonomiye katmak için hayata geçirdiğimiz sosyal projelerimizle, kızlarımızın okuması için verdiğimiz burs destekleriyle eminiz ki kadınlarımız güçlenerek geleceğe güvenle bakacaklar.”

Gecede bir konuşma yapan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Kadının Statüsü Genel Müdür Yardımcısı İsmet Yıldız Polat ise, etkinliğe katılmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, sürdürülebilir kalkınma için kadının ekonomik hayatta var olmasının önemine dikkat çekti.

Güçlü kadınlar aynı karede

Türkiye’nin önde gelen yaklaşık 500 kadın liderlerini bir araya getiren etkinlik öncesinde, Turkcell’in desteklediği dar gelirli girişimci kadınlar ile ünlü isimleri buluşturan‘Ekonomiye Kadın Gücü’ fotoğraf sergisinin açılışı yapıldı. Fotoğraf sanatçısı Bennu Gerede’nin objektifinden karelerin yer aldığı  sergide Turkcell’in “Ekonomiye Kadın Gücü” projesi kapsamında aldıkları mikrokredilerle örnek oluşturacak girişimcilik hikayeleri yazan kadınlarla, spordan sanata,sanattan modaya, alanında  öncü  isimler aynı karelerde buluştu.

Çekimler için Muğla’dan Trabzon’a, Antalya’dan Diyarbakır’a kadar Türkiye’nin birçok ilinden çay ocağı işletmeciliği, sabundan meyve üretimi, balık ağı imalatı, pilavcılık, lavaşçılık gibi çok çeşitli mesleklerden kadınlar, Ayşe Kucuroğlu, Ayşe Kulin, Begüm Şen, Bennu Yıldırımlar, Berna Laçin, Burcu Çetinkaya, Deniz Akkaya, Gamze Saraçoğlu, Jülide Ateş, Merve Hasman, Neşe Erberk, Pelin Batu ve Sumru Yavrucuk ile bir araya geldi. Sergi için fotoğraflanan girişimci kadınların yanı sıra, ünlü isimler de geceye katılarak projeye verdikleri desteği bir kez daha ifade ettiler.

Ekonomiye Kadın Gücü Projesi

Turkcell, Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) işbirliği ile hayata geçirilen “Ekonomiye Kadın Gücü projesi ile cepten kalkınma seferberliği başlattı. Proje sayesinde ilk etapta 55 bin kadın girişimci Turkcell’in desteğiyle aldıkları mikrokrediler sayesinde örnek oluşturacak girişimcilik hikayeleri yazıyor. Ekonomiye Kadın Gücü projesi ile 4 yılda 100 bin kadına ulaşılması hedefleniyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.