Güncel

Turkcell Superonline'ın gelirleri arttı

Turkcell Superonline gelirlerinde yüzde 38 artış sağladı

Turkcell Superonline'ın gelirleri arttı

Dijital dünyada hayatı kolaylaştıran vazgeçilmez teknoloji ortağı Turkcell Superonline, 2014 yılı ilk çeyreğine ilişkin finansal sonuçlarını düzenlediği basın toplantısıyla açıkladı. 2013 yılındaki güçlü finansal yapısını sürdüren Turkcell Superonline, 2014 yılı ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 38 artışla 280 milyon TL gelir elde etti.

Amortisman, vergi ve faiz öncesi kârını (AVFÖK) yüzde 34 oranında yükselten Turkcell Superonline’ın AVFÖK marjı ise yüzde 27 seviyesinde gerçekleşti. AVFÖK marjındaki artışta, bireysel ve kurumsal segmentlerin gelir içindeki payının artmasının yanı sıra şirketin tüm süreçlerinin elden geçirildiği operasyonel mükemmellik programının getirdiği verimlilik önemli rol oynadı.

614 bin evde ışık hızında internet

Fiber optik altyapı yatırımlarına 2008 yılında başlayan ve Türkiye’yi fiber teknoloji ile tanıştıran ilk operatör olan Turkcell Superonline’ın bu süre içindeki toplam yatırım miktarı 2,3 milyar TL oldu. İlk çeyrekte de hızla devam eden fiber yatırımlar sonucunda fiber optik şebeke 14 ilde 1,8 milyon ev ve işyerinin kapısına kadar ulaştı. Abone sayısı ise 614 bin olarak gerçekleşti.

Hane ve kurumsal segmentin payı yüzde 65’e ulaştı

Yılın ilk çeyreğinin sonunda Turkcell Superonline’ın hane segmenti gelirleri, artan abone sayısına paralel olarak yıllık bazda yüzde 51 artış gösterdi. Grup sinerjisinin yanı sıra zenginleşen entegre çözümlerin katkısıyla kurumsal segment gelirlerinde yüzde 34 artış sağlandı. Hane segmenti ve kurumsal segmentin toplam gelir içerisindeki payı yüzde 65’e yükseldi.

Turkcell Superonline bu dönemde grup dışı gelirlerin payını artırarak gelir kompozisyonunu daha da güçlü hale getirdi. Geçen yılın aynı döneminde yüzde 74 olan grup dışı gelirlerin payı yüzde 77’ye yükseldi.

 1399370699_turkcell-superonline-genel-muduru-murat-erkan.jpg“İyiden mükemmele yolculuk zamanı…”

Turkcell Superonline Genel Müdürü Murat Erkan, 2008’de başladıkları fiber yatırımların ardından, ışık hızında ilerlemeye devam ettikleri 6’ncı yılda iyiden mükemmele ilerlediklerini belirterek, “Şimdi 2014 yılının ilk çeyrek sonuçlarına baktığımızda aynı istikrarlı büyümeyi ve Türkiye’yi de kendimizle birlikte büyütmeyi sürdürdüğümüzü görüyoruz. İlk yıllarda altyapı yatırımları işimizin büyük kısmını oluşturuyordu. Bugün ise son Metronet satın almasının da katkısıyla 14 ilde 1,8 milyon ev ve işyerinin kapısına kadar 1000 Mbps hızında internet hizmeti götürüyoruz. Turkcell Superonline ismi artık hızlı ve kaliteli internet ile birlikte anılıyor. Şimdi bu başarımızı yeni ürün ve hizmetlerle sürdürmeye odaklandığımız bir dönemdeyiz. İyiden mükemmele bir yolculuk olarak tanımladığımız bir beş yıllık strateji oluşturduk. Bu yolculukta güçlü ve sürdürülebilir finansal yapımız en önemli değerlerimiz arasında yer alıyor” diye konuştu.

“Güçlü ve dünyada merkez olacak altyapı için çalışıyoruz”

Abone ağlarının hızla büyüdüğüne işaret eden Erkan, bugüne kadar toplam 614 bin fiber müşteriye ulaştıklarını kaydetti. Erkan, yatırımları ile Türkiye’nin geleceğine katkı sağladıklarının altını çizerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Doğru bir zamanda yaptığımız yatırımlar sayesinde Türkiye’yi dünya fiber liginin en önde gelen oyuncularından biri haline getirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Yükselen bir ekonomi olarak Türkiye’nin sadece güçlü bir fiber altyapıya sahip olmasının yanısıra, bu altyapı ile dünyada fiber ağların kesişim noktalarından biri olması büyük önem taşıyor. Biz bu konuda elimizden geleni yapıyoruz. Örneğin son dönemdeki Tata Communications işbirliğimiz, dünyada internetin birincil oyuncularının ülkemizi merkez olarak görmesi açısından kritik önem taşıyor. Ayrıca akıllı şehirler konusunda rekabet gücü kazanıyoruz. Ülkemizi geleceğe taşımak adına yerel düzeyde işbirliklerimizle belediyelerin akıllı şehircilik uygulamaları geliştirmesini sağlıyoruz.”

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.