Güncel

Turkcell Türk kalabilecek mi?

Turkcell, o parayı ödeyip hisseleri alabilecek mi? Zaman daralıyor!


Türkiye’nin en büyük operatörlerinden biri olan Turkcell, Türk şirketi olarak kalmak için mücadele veriyor. Çukurova Grubu’nun patronu Mehmet Emin Karamehmet bir süredir Turkcell’deki yüzde 13.8’lik hissesini Rus Altimo’dan geri almak için Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker ile görüşmeler yapıyor. Şirketin bu satın alma için 1.6 milyar dolara ihtiyacı var.

Birkaç aydır gündemde olan bu konuyla ilgili olarak Murat Ülker, “Ödenmesi gereken Karamehmet’in borcu. Yani biz, Turkcell’i satıyor-alıyor değiliz. Turkcell’in ortaklarından biri çıkıyor, hisselerini alıyor da değiliz. Gözde bu işe ticari bakıyor. Ama Turkcell’in yerli kalması adına memlekete faydamız olursa seviniriz” demişti.
İngiliz Yüksek Mahkemesi, Karamehmet’e Rus Altimo’ya 1.6 milyar dolar’lık borcunu ödemesi için Temmuz ayının sonuna kadar süre tanıdı. Finansman yapılandırması için yerli yabancı bankalarla görüşen Ülker, görünen o ki bir yandan da sermaye artırımına hazırlanıyor. Ülker, operasyonu küçük şirketleri ortaklık yoluyla büyütmek, problemli durumlarda devreye girerek stratejik ortaklıklar kurmak üzere konumladığı Gözde Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı üzerinden yürütüyor.

Gözde Girişim’in finansal verilerine bakınca Karamehmet ile yürütülen görüşmelerin olumlu sonuçlandığı anlaşılıyor. Çünki mevcut durumda şirketin 385 milyon TL tutarında ödenmiş sermayesi bulunuyor. Kayıtlı sermaye tavanı ise 1 milyar TL. Gözde’nin ana sözleşmesine göre kayıtlı sermaye tavanı 2015 yılının sonuna kadar geçerli. Buna karşın Gözde, geçen cuma KAP’a yaptığı bildirimde kayıtlı sermaye tavanını 1 milyardan, 2 milyara yükseltmek için SPK’ya izin başvurusunda bulunduğunu açıkladı.

Görünen o ki Gözde, Turkcell’e hazırlık yapıyor. İşlemler tamamlandığında kaynak Turkcell’e aktarılacak. Turkcell böylelikle, Rus Altimo’ya borcunu ödeyecek, Gözde de Turkcell kendisine yükümlüğünü yerine getirene kadar Turkcell’in stratejik partneri olacak.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.