Güncel

Turkcell’den büyük çevre yatırımı

2014 yılında CDP Türkiye’ye (Karbon Saydamlık Projesi) yanıt veren tek GSM şirketi olan Turkcell, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde karbon emisyon ve enerji tasarrufu rakamlarını kamuoyuyla paylaştı.


Turkcell, ‘İşimiz İnsan, İşimiz Teknoloji’ felsefesi ve sektör liderliğinin verdiği sorumlulukla sosyal, ekonomik ve çevresel etki alanlarında yarattığı değeri şeffaf bir şekilde raporlamaya ve paylaşmaya devam ediyor. Turkcell son olarak tüm dünyada şirketlerin enerji kullanımı, iklim değişikliği ve karbon emisyon bilgilerini ölçmelerine ve açıklamalarına olanak veren, CDP (Carbon Disclosure Project- Karbon Saydamlık Projesi) Türkiye’nin anketine katılarak raporlama gerçekleştirdi. CDP 2013 Türkiye anketine GSM sektöründen ilk ve tek yanıt veren şirket Turkcell oldu.

Çevre konusunda bir üst basamak

CDP raporuna göre Turkcell, 2013 yılı boyunca altyapısında ve binalarında gerçekleştirdiği çeşitli enerji verimliliği projeleri ve 24 lokasyonda hayata geçirdiği yenilenebilir enerji çalışmalarıyla yaklaşık 55 bin 500 ton karbondioksit emisyon azaltımı sağladı. Bu rakam, yılda 9 milyon 250 bin* ağacın absorbe ettiği ortalama karbondioksit miktarına eşdeğer.

55 bin 500 ton karbon emisyon azaltımı ayrıca 63 bin konutun bir yıllık elektrik enerjisi tüketimi olan 120 milyon Kwh enerji tasarrufu ile 896 milyon USD tasarrufa denk geliyor.

 1401965512_sayfa13kalpli.22.04.14.jpeg

Yaratılan değer şeffaf bir biçimde raporlanıyor

2009 yılından bu yana düzenli olarak sürdürülebilirlik raporlaması yapan Turkcell, kısa süre önce üçüncü “Turkcell Sürdürülebilirlik Raporu”nu GRI G3 Sürdürülebilirlik Raporlaması İlkeleri ve Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi (BMKİS) indekslerine paralel olarak tamamlamış ve kamuoyuyla paylaşmıştı. Raporda yer alan “Çevresel Etki” başlığı altında enerjinin etkin yönetimi çalışmaları, düşük karbon emisyonu uygulamaları ve atık yönetimi sıralanıyor.

Turkcell, CDP projesine dahil olarak çevresel risklerini ölçerek bu riskleri stratejik olarak yönetmede bir üst basamağa çıktığını, geleceğe yönelik olarak etkili enerji kullanımı aksiyon planı ve politikaları oluşturduğunu bir kez daha kanıtlamış oldu. Raporla birlikte, sera gazı salımı hakkında bilinçli aksiyonlar alındığı, azaltım için çalışmalar yürütüldüğü, etkin enerji kullanımı gerçekleştirildiği, iklim değişikliği risklerinin anlaşılmasında iş dünyasında liderlik rolünün üstlenildiği, sürdürülebilir ürün ve servislerle gelir ve fırsatlar üretildiğinin de altı çiziliyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.