Güncel

Turkcell’den Türk kadınına yeni gelir kapısı

Turkcell’den Türkiye’de kadının güçlenmesi için sosyal işletmecilik modeli.


Turkcell’in Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı himayesinde, Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) işbirliğiyle hayata geçirdiği Ekonomiye Kadın Gücü projesinden faydalanan 68 bin dar gelirli girişimci kadın için yeni bir dönem başlıyor. Dünyada birçok sosyal sorunun çözümü olarak değerlendirilen “sosyal işletmecilik” modelinin projeye dahil edilmesiyle birlikte sosyal faydayı maksimize etmek ve kadınlarımızın mikrokredinin yanı sıra ilave gelir elde etmesine destek olmak hedefleniyor. Turkcell’in bu amaçla Ekonomiye Kadın Gücü projesine özel olarak tasarladığı TL dakika veya TL kontör kartları sadece mikrokredi kullanan dar gelirli girişimci kadınlar tarafından satılabilecek.  

1393931327_koray-ozturkler.jpg

Öztürkler: “Kadınlarımızı ekonomik olarak güçlendirmeye devam ediyoruz”

Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Koray Öztürkler, “Turkcell için sosyal sorumluluk sadece maddi destek sağlamak değil. Kalıcı sürdürülebilir çözümlerle sosyal fayda yaratmaktır. Turkcell’de ‘Güçlü Kadın Güçlü Türkiye’ çatısı altında kadınlarımıza fırsat eşitliği yaratabilmek amacıyla kapsamlı ve sürdürülebilir programlar hayata geçiriyoruz. Ekonomiye Kadın Gücü projemizle kısa zamanda 68 bin kadınımıza mikrokredi desteği verir hale geldik, teknoloji ve iletişim gücümüzü onların hizmetine sunduk ve eğitimler verdik. ‘Kadınlarımıza ekonomik olarak başka nasıl katkılarımız olabilir?’ sorusunu kendimize sorduğumuz bir dönemde dünyanın önde gelen uzmanlarını, politikacıları ve özel sektör temsilcilerini bir araya getiren Avrasya Sosyal İşletmecilik Forumu’na sponsor olarak etkinliğin İstanbul’da gerçekleşmesine katkı sağladık. Bu ufuk açıcı etkinlikte ana tema tüm dünyada birçok sosyal sorunun çözümü olarak öne çıkan ‘sosyal işletmecilik’ idi. Bir yıl bile dolmadan bu etkinlikte atılan fikir tohumlarını kadınlarımız için yeni bir kazanç kapısı haline getirmek amacıyla olgunlaştırmayı başardık. Turkcell’in Hazır Kart’ları ve ön ödeme seçenekleri hemen her kesimden yoğun talep görüyor. Bu yoğun talepten yola çıkarak herhangi bir ticari amaç gütmeden kadınlarımızın satışa sunabileceği daha ekonomik paketler tasarladık. Mikrokredi sistemimize dahil olan her girişimci kadın dilerse satış ve ürün eğitimlerini alarak kart satışına başlayabiliyor. Kartları hiçbir ön ödeme yapmadan temin ediyorlar. Bu uygulama Türkiye’de sektörümüzde bir ilk niteliği taşıyor. Ülkemizde farkındalığın artmasını ve sosyal işletmecilik modellerinin yaygınlaşmasını Güçlü Kadın, Güçlü Türkiye için diliyorum” dedi.   

Kadınlarımız için sürdürülebilir gelir kapısı

TİSVA Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Aziz Akgül projedeki yeni açılımla ilgili olarak, “TL dakika veya TL kontör paketlerinden oluşan ürün satışı kadınlarımız için Turkcell tarafından sunulan sürdürülebilir bir kalkınma desteği oldu. Ekonomiye Kadın Gücü, kadınlarımızın kendi ayakları üzerinde durmasına, iş gücüne katılmasına, ailesine katkı sağlamasına ve özgüvenli girişimciler olmasına büyük katkı sağlayan bir proje. Mikrokredi, pazarlama, eğitim ve teknoloji desteğinin ardından şimdi de girişimci kadınlarımızdan hiçbir teminat istemeden onlara sürekli gelir elde etme fırsatı sunulmuş oldu. Artık kadınlarımız kendi ayaklarının üzerinde duruyor, ekonomiye katılıyor. Ve yeni nesil girişimci haline geliyor” dedi.

1393931375_mg2632.jpg

Pilot uygulamalar büyük başarıyla sonuçlandı

Ekonomiye Kadın Gücü kapsamında hayata geçirilen sürdürülebilir kalkınma için ürün satışı programı Aralık 2013’te Diyarbakır, İzmir, Eskişehir, İstanbul ve Aydın’da uygulanmaya başladı. Turkcell Akademi bünyesinde, kadınlarımıza birebir destek olmak amacıyla çalışmalar yapan satış koçları tarafından ürün satışı ve ürün faydaları eğitimleri hazırlandı. Satış koçları beş ilde kadın girişimcilere koçluk yaptı. Yine broşürler üretilerek girişimci kadınlar bilgilendirildi. Kısa süre içinde girişimci kadınlar yüksek miktarda satış yaparak memnuniyetlerini dile getirdiler. Uygulama Ocak 2014’te TİSVA’nın faaliyet gösterdiği 60’ı aşkın ile yayıldı ve girişimci kadınlar 15 bini aşan kart siparişinde bulundu. 

Turkcell’in ön ödemeli kartları yoğun ilgi görüyor. Ekonomiye Kadın Gücü için geliştirilen “sosyal işletmecilik” sistemi bu yoğun talepten yola çıkılarak tasarlandı. Hali hazırda var olan talep nedeniyle kadınların ürün satışını yakın çevrelerine duyurmaları yeterli oluyor. Sonrasında satış kendiliğinden geliyor.

12 TL ile 20 TL arasında değişiyor…

Proje kapsamında satış yapmak isteyen girişimci kadınlar, alıcılara farklı seçenekler sunuyor. Paketlerin fiyat aralığı 12 ila 20 TL arasında değişiyor. Örneğin 20 TL’lik ürün, bayilerden yapılan 20 TL’lik yüklemeye eşdeğer. Ödenen 20 TL her yöne dakika, SMS ya da mobil internet için kullanılabiliyor. 20 TL’lik paket sayesinde birçok avantajlı paket satın alınabiliyor. Turkcell’in girişimci kadınların ve bölgelerin ihtiyaçları doğrultusunda projeye özel olarak ürettiği 12 TL’lik pakette ise 120 dakikalık her yöne konuşma bulunuyor.

EK BİLGİ

Kart satışında başarılı olan kadın girişimciler ne diyor?

MENİCE ŞAHİN (Diyarbakır)

“Okuma yazmam olmamasına rağmen bu kartları çok rahat satabiliyorum. Kartları para ödemeden alabiliyoruz. Bu yüzden bizim için bu kartları satmak çok kolay. Bu hepimiz için çok güzel bir avantaj. Tanıtımı da kolay; kartın arkasında bütün bilgiler yer alıyor. Ayrıca broşürü de var. Gittiğim her yerde bu kartları anlatıyorum. Zaten hemen herkes TL Dakika ve Kontör Kart’lardan haberdar, bu nedenle hiç zorlanmıyorum. İlk önce eşime sattım, sonra çevrem de talep etmeye başladı. Şimdi bir alan bir daha alıyor. Ben de aile bütçesine katkıda bulunmuş oluyorum. Kartı benden alan çoğu kişi benim gibi ev hanımı. İstedikleri an bana telefon edip kartı temin edebiliyorlar. Bu da onlar için güzel bir fırsat. Hedefim daha çok satmak ve evime daha fazla katkıda bulunmak.”

FERYA GEDİK (İstanbul-Şişli)

“Hiçbir şekilde maddi sıkıntımız olmadan, bizi zorlamadan kazanç sağlayabiliyoruz. Şu anda hangi işe girerseniz girin önce cebinizden para gider, sonra kazanç sağlamaya başlarsınız. Turkcell’in Kart programında ise böyle bir şey yok. Artık telefon hepimiz için bir ihtiyaç, ayrılmaz bir parçamız gibi. İnsanların pek çoğu da Turkcell kullanıyor. Bu nedenle bu kartları satmak o kadar basit ki… Satışa önce çevremizden, akraba ve arkadaşlarımızdan başlayabiliyoruz, ardından yayılmaya başlıyor zaten. Akşamları kontörleri bitenler beni arayıp ya da mesaj atıp hemen kartı alabiliyor. Lise ve üniversite öğrencileri de yoğun olarak talep ediyor. Böylece hem biz kazanıyoruz hem de ihtiyacı karşılamış oluyoruz. Hayallerim var; çocuklarımı daha güzel okutmak istiyorum. ”

İLKNUR SOYUPAK (İstanbul-Beykoz)

“Herkes kabuğundan çıkıp bu işi isteyerek yapmalı. Ben bu işi sosyal medyada kendi ürünlerimi de sattığım için duyurdum. Ayrıca bir araya geldiğim herkese bu kartları anlatıyorum ve kolay satıyorum. Broşürlerimiz de var, okumaları için insanlara bunları da veriyorum. Anlaması ve anlatması kolay, kendiliğinden satılan ürünler bunlar. Kontör alan her müşteri zamanla sabit müşteriniz haline geliyor. Bu işten elde ettiğim kazancı oğlumun eğitimine ayırıyorum. Bu anlamda kartın çok iyi bir desteği oldu.”

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.