Güncel

Turkcell'li makineler ülkeye 1 milyar TL kazandıracak!

Türkiye’nin ilk M2M Platformu’na sahip Turkcell, sunduğu çözümlerle ülke ekonomisine 1 milyar TL tasarruf sağlayacak.


Kamuoyunda “Torba Yasa” olarak bilinen 6322 sayılı kanunla getirilen değişiklikler kapsamında, sadece makineler arası veri aktarımında kullanılan SIM kartlardan alınan 37 TL’lik Yeni Tesis Özel İletişim Vergisi kaldırıldı. 1 Temmuz’dan itibaren yürürlüğe giren kararla pazarın önünün açılması ve kullanıcı sayısının artması bekleniyor. Türkiye’nin ilk ve tek M2M Platformu’na sahip Turkcell, sunduğu çözümlerle ülke ekonomisine 1 milyar TL tasarruf sağlamayı hedefliyor

Türkiye’nin lider iletişim ve teknoloji şirketi Turkcell, makineler arası iletişim (M2M) çözümleri ile hem ülke ekonomisine, hem de bu çözümlerden faydalanan müşterilerine önemli bir tasarruf olanağı sunuyor. Kamuoyunda “Torba Yasa” olarak bilinen kanun değişiklikleri kapsamında gerçekleşen düzenleme ile makinelerde kullanılan veri hatlarından alınan Yeni Tesis Özel İletişim Vergisi’nin kaldırılmasına ilişkin karar 1 Temmuz’dan itibaren yürürlüğe girdi. İlgili kanunda düzenlemeye gidilmesi ile artık makineler arası veri aktarımında kullanılan SIM kartlardan 37 TL’lik Yeni Tesis Özel İletişim Vergisi alınmayacak. Böylelikle, kullanıcıya büyük avantajlar sağlayan M2M çözümlerine yönelik ilginin artması ile işletmeler daha fazla benzin tasarrufu yapabilecek, kayıp kaçak oranlarını çok daha düşük seviyelere çekebilecek, stok takibinde maliyetleri daha da düşürebilecek, gıda bozulmalarını engelleyebilecek, daha fazla operasyonel verimlilik sağlayabilecek. Bu sayede yalnızca Turkcell çözümleri ile ülke ekonomisi adına sağlanan tasarrufun 2012’de 1 milyar TL’ye çıkması bekleniyor.

Selen Kocabaş:  Daha fazla makine konuşacak kazanan Türkiye olacak

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Selen Kocabaş, 2011 yılında, sundukları M2M çözümleri ile 317 milyon TL tasarruf sağladıklarını hatırlatarak şunları söyledi:

“Makinelerin birbiriyle konuştuğu yeni dünyada, rekabet koşulları yeniden şekilleniyor. Ülkemizin bu rekabette öne çıkabilmesi için gereken altyapı ve koşulların oluşturulması kritik değerde. Turkcell olarak biz, makineler arası iletişim teknolojisine yaptığımız yatırımlarla üzerimize düşen görevi layığıyla yerine getirdik ve Türkiye’nin bu rekabet avantajını yaşamasına öncülük ettik. İlgili kanunda yapılan düzenleme ise, konuya ilişkin çok önemli bir adım. Lojistikten tarıma, su ve elektrik sayaçlarından beyaz eşya sektörüne ve konutlara kadar kullanım alanı çok geniş olan bu teknolojide müşterinin vergi yükünün hafifletilmesi tüm

taraflar açısından kazanç yaratacak bir gelişme. Artık daha fazla makine konuşacak kazanan Türkiye olacak. Turkcell olarak biz, abone sayısının artmasına paralel olarak yalnızca 2012 yılında M2M çözümlerimizle ülke ekonomisi lehine 1 milyar TL tasarruf sağlamayı hedefliyoruz.

Kocabaş, bu düzenlemenin vergi gelirleri açısından da pozitif etki yaratacağını belirterek, “Türkiye pazarında yaklaşık 150 milyon uzaktan yönetilebilir makine potansiyeli var. Bu makinelerin düzenli birer vergi mükellefi haline getirilmesi maliyeye çok büyük gelir getirecektir. Bunun yanında özellikle çiftçi ve belediyeler bu yüksek teknolojiyle çok büyük zaman ve emek tasarrufu sağlayacaktır. Pazarın genişlemesi aynı zamanda uzaktan erişim makinelerini üretenler, bunları pazarlayanlar ve bunların üstünde uygulama geliştirenler açısından istihdam artışı anlamına geliyor” dedi.

1 milyar TL tasarruf nasıl sağlanacak?

Pazarın önünün açılmasıyla birlikte Akıllı Araç, Akıllı Enerji, Akıllı Endüstri çözümlerine yönelik ilginin artması ve 2012 sonunda Turkcell SIM kartı kullanan makine sayısının 1 milyon 200 bini bulması bekleniyor. Bu sayede daha fazla işletme benzin tasarrufu yapacak, elektrik-su kayıp kaçak oranlarını çok daha düşük seviyelere çekecek, stok takibinde maliyetlerini daha da düşürecek, gıda bozulmalarını engelleyebilecek, daha fazla operasyonel verimlilik sağlayabilecek, enerji taleplerini daha kolay yönetebilecek. Böylelikle sadece Turkcell’in M2M çözümleri kullanılarak yapılacak tasarruf 1 milyar TL’yi bulacak.

Turkcell’in M2M çözümleri

M2M teknolojisi; trafik sistemleri, ulaşım, lojistik, elektrik, su, doğalgaz sayaçları, akıllı şebekeler, güvenlik bağlantılı binalar, iklimlendirme sistemleri, uzaktan sağlık (teletıp), tıbbi otomasyon, akıllı tarım, görüntüleme ve kontrol sistemleri, ev aletleri, POS, ATM gibi pek çok alanda cihazların uzaktan izlenmesini ve yönetilmesini sağlıyor.

Turkcell, iş ortaklarıyla birlikte yaratıcı M2M çözümlerini hayata geçiriyor. Özel olarak geliştirilen M2M SIM kartlar, Akıllı Tarifeler ve Türkiye’de ilk ve tek olan Turkcell M2M Platform ile ileri teknolojinin sağlayacağı faydaya önayak oluyor.

Turkcell’in M2M çözümleri, Akıllı Enerji, Akıllı Endüstri, Akıllı Araç ve Akıllı Bina olmak üzere dört ana başlık altında toplanıyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.