Güncel

Türkiye 2015’te 11,7 Milyar dolar BT harcaması yapabilir

4G/LTE gelişmeleri ile Türkiye’nin 2015’te 11,7 Milyar $ BT harcaması yapması bekleniyor.

Türkiye 2015’te 11,7 Milyar dolar BT harcaması yapabilir

Türkiye’deki BT harcamalarının 2015 yılında $11,7 milyara ulaşması beklenirken International Data Corporation (IDC) şirketi tüketici, telekomünikasyon ve finans dikeylerinin harcama yapılan üç büyük sektör olacağını bildirdi. IDC, son çıkan 'Turkey Vertical Markets 2013 IT Spending and 2014–2018 Forecast' (Türkiye Dikey Piyasalar 2013 BT Harcamaları ve 2014–2018 Tahminleri) (IDC #ZV15W) makalesini referans alarak, ülkedeki tüketici BT harcamalarının 2015 yılında $6,3 milyara ulaşacağını tahmin ediyor ve bütün BT-odaklı harcamalar içerisindeki %53.5’lik payı ile bu segmentin pazarın en büyük dikeyi olarak ön plana çıktığını ifade ediyor.

IDC, iletişim dikeyinde BT harcamalarının ülkenin 4G altyapısını artırma çabalarıyla birlikte 2015 yılında $1,29 milyara ulaşmasını bekliyor. IDC Orta Doğu, Afrika ve Türkiye üst düzey araştırma analisti Jebin Gearge konuyla ilgili şunları söylüyor; "Türkiye’de 3G ağı şu anda ağırlıklı olarak mevcut ve 4G/LTE yatırımlarının da 2015’te başlaması bekleniyor. Hizmet sunucularının sermaye masraflarının büyük kısmının yakın gelecekte LTE ağlarına odaklanacağı beklenmektedir. Orta Doğu ve Afrika bölgelerinde olduğu gibi Türkiye’de de Telekomünikasyon şirketleri kaliteli BT hizmeti sağlamak için portfolyolarını genişletmeye odaklanmış durumdalar. Odak noktalarının, makineden makineye (M2M) altyapısı, akıllı çözümler ve bulut programlamasının yanı sıra veri merkezleri ve felaket kurtarma gibi daha geleneksel sunumların da olması bekleniyor."

Bankacılık, sigorta, güvenlik ve yatırımları kapsayan finans dikeyi, bu alandaki kurumların %8,3’lük pay için $972,38 milyon yatırım yapmaları ile 2015 yılında BT harcamalarında üçüncü büyük dikey pazar olacak gibi gözüküyor. IDC Türkiye ülke yöneticisi Nevin Çizmecioğulları bu konuyla ilgili şunları söylüyor: "Bu sektördeki yüksek rekabetten dolayı Türkiye’deki bankalar müşteri merkeziyetini en son teknolojik gelişmelerden yararlanan yenilikçi çözümler sunarak sağlamaya çalışıyorlar ve bu çabaların merkezinde de mobilite bulunuyor. Bu şirketlerin taşıdığı hassas verilere bakacak olursak mobiliteye yapılan yatırımlar güvenlik konusuna da odaklanacaktır."

IDC’nin 2014–2018 tahmin sürecinde, Türkiye’nin BT harcamalarının genelinde pozitif bir büyüme olması beklenirken yıllık birleşik büyüme oranı (CAGR) ortalama %3,9 olarak belirlenmiş durumda. Bu süreçte, tüketici, iletişim ve finans sektörleri en büyük BT harcaması yapan sektörler olmaya devam ederken sağlık, eğitim ve kamu hizmetleri de en hızlı büyüyenler arasında olacaklardır.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.