Güncel

Türkiye e-reçeteye geçiyor!

E-reçete uygulamasına geçecek olan Türkiye pilot uygulamaya Eskişehir'den başladı.

Türkiye e-reçeteye geçiyor!

E-reçete dönemine geçecek olan Türkiye start düğmesine bastı ve e-reçeteyi denemeye alacakları pilot il olarak Eskişehir'i seçti.

1335561804_sgk-e-recete-icin-yazilim-firmalariyla-gorusecek-34318432554o.jpg

Eskişehir Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürü Cahit Gürsel Akpolat konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, hekimlerin elektronik imzalarının henüz hazır olmadığını ve elektronik reçete uygulamasına 1 Temmuz 2012 tarihi itibariyle tüm sağlık hizmet sunucularında geçileceğini söyledi. Akpolat ayrıca, "Elektronik reçete uygulamasında reçeteler otomasyon sistemleri üzerinde hazırlanacak, eczaneler tarafından MEDULA sistemi üzerinden elektronik reçeteler kabul edilerek karşılanacak" dedi.

1335562781_211614recete.jpg

Akpolat, 24 Nisan 2012 tarihinde Eskişehir'de elektronik reçete uygulamasının pilot il olarak başlatılmasına karar verildiğini ancak hekimlerin elektronik imzalarının henüz hazır olmadığını dile getirdi. Gürsel Akpolat, bunun dışında diğer uygulamaların genel elektronik reçete uygulaması ile aynı olacağını söyledi ve Akpolat e-reçete olayını şu konuşma ile açıkladı:

"Sağlık hizmet sunucuları tarafından otomasyon sistemleri üzerinde elektronik reçete oluşturulacak. Elektronik reçeteler MEDULA sistemine kaydedilerek elektronik reçete numarası alınacak. MEDULA sistemine kaydedilmiş elektronik reçetenin manuel çıktısı alınarak kaşe/ıslak imza ile imzalanacak ve reçete hastaya ilaç temini amacıyla verilecek. Sağlık hizmet sunucusu tarafından elektronik reçete oluşturulamadığı durumlarda elle reçete yazılmaya eskiden olduğu gibi devam edilecek. Eczane e-reçete sorgu bölümünden TC kimlik veya e-reçete numarasıyla elektronik reçeteyi MEDULA ekranında görüntüleyecek. Eczanedeki sonraki işlemler manuel reçeteyle yapılan işlemlerle aynıdır. Eczane, hekim tarafından kaşe/ıslak imza ile imzalanmış elektronik reçete çıktısını kuruma eskiden olduğu gibi teslim etmeye devam edecek. Eczaneler ayrıca reçete eki belgeleri de eskiden olduğu gibi teslim etmeye devam edecek. Eczane, elektronik reçeteyi ekranında e-reçete sorgu bölümünden görüntüleme işlemi yaparak karşılayabileceği gibi, önceden olduğu şekilde kayıt bölümünden de manuel olarak kayıt ederek karşılayabilecek. Eczane tarafından manuel reçete karşılama işlemleri ise eskiden olduğu gibi devam edecek." dedi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.