Güncel

Türkiye kurumsal donanım pazarı ne kadar büyüdü?

IDC, Türkiye kurumsal donanım pazarının büyüme oranını açıkladı.

Türkiye kurumsal donanım pazarı ne kadar büyüdü?

Türkiye kurumsal donanım pazarı 2013 yılının ilk yarısında geçtiğimiz seneye göre çift haneli büyüme gösterdi, ancak tüm yılın resmini belirlemede ikinci yarıdaki ekonomik ve politik gelişmeler doğrultusunda teslim edilecek projeler rol oynayacak.

Sunucu ve depolama pazarını içeren Türkiye kurumsal donanım pazarı, yılın ilk yarısında geçtiğimiz sene ilk yarıya göre %11.3 büyüdü. Finans, telekom ve kamu gibi lokomotif sektörlerde devam eden altyapı geliştirme ve iyileştirme yatırımları kurumsal donanım pazarındaki talebi özellikle ikinci çeyrekde pozitif anlamda etkiledi. IDC’nin Türkiye’nin de içerisinde bulunduğu EMEA çeyreklik sunucu ve disk depolama sistemleri raporu’na göre, Türkiye kurumsal
pazarının cirosu yılın ilk yarısında $166.2 milyon’a ulaştı.

https://www.teknolojioku.com/application/static/data/news/1/1363598621_idc.jpg.gif

IDC Türkiye ofisinden, Kıdemli Araştırma Analisti Aslı Demir Kockal : “ Kurumsal donanım pazarındaki büyümeye yardımcı olan en önemli etkenlerin başında finans - bankalar- , kamu ve telekom sektörüne teslim edilen büyük projelerin olduğunu söylememiz mümkün. Aynı zamanda sanallaştırma, bulut gibi yeni teknoloji trendleri de son kullanıcıların daha yüksek konfigürasyonlu modelleri tercih etmesini sağlayarak, satılan kurumsal ürünlerin ortalama birim fiyatını yükselterek ciro anlamında pazarın büyümesine yardımcı oldu” yorumunu yaptı.

Türkiye x86 sunucu pazarı yılın ilk yarısında adet anlamında %0.5 büyüme ile durağan bir görünüm sergilese de ciro anlamında geçtiğimiz senenin ilk yarısına oranla %8.6 büyüdü. “ x86 sunucu pazarının adet olarak büyümemesi sanallaştırma teknolojisine olan adaptosyon sürecinin oldukça hızlanmasından, dolayısıyla da veri merkezlerinde daha az sunucuya ihtiyaç duyulmasından kaynaklanmakta “ diye ekliyor Koçkal.

Harici depolama pazarı ise, 2013 ilk yarı sonuçlarına göre geçen sene aynı zaman dilimi ile karşılaştırıldığında %13.5 gibi ciddi bir büyüme performansı gösterdi. Aslı Demir Koçkal “ Kurumsal depolama pazarında 2013 yılının ilk 3 ayında ertelenen projeler dolayısıyla ilk çeyrek yıllık düşüş göstermişti ; ancak ertlenen projelerin teslim edilmesiyle beraber ikinci çeyrek oldukça iyi geçti ve ilk yarının performansına olumlu olarak yansıdı ” olarak yorumladı.

Türkiye sunucu pazarında, 2013 yılının ilk yarı sonuçlarına göre ciro bazında HP %44.1 pazar payı ile ilk sırada yer alırken, IBM ve Dell ise ikinci ve üçüncü olarak yerlerini aldılar.
Türkiye harici depolama pazarında ise EMC %34,3 ciro pazar payı ile lider olurken, EMC’yi IBM ve Netapp takip etti.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.