Güncel

Türkiye Meclisi artık iPhone'da!

TBMM mobil uygulaması, iPhone ve iPad'e geldi.

Türkiye Meclisi artık iPhone'da!

Milletvekilleri ve personel, Meclis'in faaliyetleri ve Meclis'le ilgili bilgileri takip edebilecek  TBMM mobil uygulaması sayesinde, iPhone ve iPad gibi cihazlarla bu mümkün olacak.

TBMM Genel Sekreteri Dr. İrfan Neziroğlu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, mobil uygulamaların gittikçe yaygınlaştığını söyledi ve Meclis olarak, yasama ve denetim faaliyetlerini milletvekillerine daha hızlı ve etkin bir şekilde ulaştırabilmek amacıyla ''TBMM mobil uygulaması'' başlattıklarını belirtti.

İlk olarak iPhone ve iPad gibi cihazlar için bu uygulamayı başlattıklarını söyleyen Neziroğlu, uygulamanın daha sonra Android tabanlı cihazlar için de geliştirileceğini söyledi.

1362516501_611x395tbmm50b359424b691.jpg

Uygulamayla yasama ve denetim faaliyetleri, gelen tasarı ve tekliflerin son dakika bilgisi olarak milletvekillerinin cep telefonlarına geleceğini belirten Neziroğlu, Meclis TV'yi de cep telefonundan anlık takip edebileceklerini söyledi ve Milletvekillerinin, ülke genelindeki anlaşmalı hastane ve eczane gibi birtakım bilgilere de ulaşabileceğini belirtti.

Neziroğlu, şöyle konuştu:

''Milletvekilleri listesi, özgeçmişleri, komisyon üyeleri, Divan üyeleri, milletvekillerinin sandalye dağılımı, Genel Kurul ve komisyon gündemi olacak. Genel Kurul'un açılış ve kapanış saatleri son dakika bilgisi olarak milletvekillerine gidecek. Tasarı ve teklifler, TBMM Başkanlığı'na sunulduğunda son dakika mesajı olarak gidecek. Danışma Kurulu önerileri, Meclis takvimine ilişkin bilgiler olacak.

Basın kısmında Meclis Haber, Meclis TV, Günlük gazeteler olacak. Milletvekili kendisiyle ilgili basında yer alan yerel dahil bütün haberleri görebilecek. Sosyal medya ve Anadolu Ajansı takip edilebilecek. Kütüphaneden yayınlar taranabilecek. Milletvekilleri, Araştırma Merkezi'nin raporlarına da cep telefonundan ulaşılabilecekler.''

Uygulamada, lokanta menüsü, telefon rehberi, döviz kurundan hava durumuna kadar birçok verinin de yer alacağını söyleyen Neziroğlu, ''Bu yeni başlangıç, milletvekillerinden gelecek öneriler doğrultusunda bunu geliştirebileceğiz'' dedi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.