Türkiye sembol hayvanını seçiyor - Page 1

En eskisi boğa
Doç. Dr. Necmi Karul (İstanbul Üni. Tarih Öncesi Bilim)
Boğa tarih boyunca Anadolu’nun sembolü olmuş. Çünkü ilk defa burada evcilleştirildi. Göbeklitepe’de de Çatalhöyük’te de boğa figürü olması bundan. Bugün dahi Anadolu’da birçok evde boğa boynuzu asılıdır.

Alageyiğin peşinde
Doç. Dr. Zeynel Aslangündoğdu (İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi)
Alageyik buzul çağında dünyaya Anadolu’dan dağılan bir canlı... Şimdi dünyadaki sayısı artıyorken bizde yok olmanın eşiğinde.

Türkiye sembol hayvanını seçiyor - Page 2

Şu telli turna
Doğal Hayatı Koruma Derneği (WWF)
Binlerce yıldır Anadolu’da var olan turna, bereket, iyilik, uğur ve güzellik sembolü. Aynı zamanda göçmen bir kuş. Bu ülkenin de kaderinde göç var. Bu yüzden konu hasret, özlem olduğunda hislerimizi anlatırken turnadan bahsediyoruz. Bu topraklarda beşikten mezara kadar hayatın her anında turna var.
TEMA
Anadolu halk kültüründe hikâyelerde, deyişlerde, edebiyatımızda, kısaca hayatın her alanında var. Yaşadığı yerlerde kutsal kabul ediliyor ve avlandığı zaman felaket geleceğine inanılıyor. Anadolu için turnalar bereket, mutluluk ve uğurun sembolü. Özlemi, sevgiyi, güzelliği ve haberciyi simgeliyor.

Türkiye sembol hayvanını seçiyor - Page 3

Nasreddin Hoca’dan hatıra eşek
Sezen Aksu (Müzisyen)
Bu topraklarda yaşayan Dionysos’un kutsal hayvanı eşeğin Anadolu’nun sembolü olduğunu Nasreddin Hoca da mühürlemiştir. Anadolu’nun her köşesi ve hayatın her alanında tarih boyunca sembol olmuştur. Eşek Anadolu’da gelmiş geçmiş tüm insanların ortak sembolüdür.
Doğan Hızlan (Hürriyet Gazetesi Yayın Danışmanı)
Akıllıdır ve dosttur. Üstündeki yükten hoşlanmazsa düşürür ve insan olmadan da hayatına devam edebilir. Uyumlu ama uyumlu olduğu kadar da bireysel ve özgürlüğüne düşkün bir hayvan. Edebiyatta da önemli bir yere sahip. Ben dünyaya o pencereden bakıyorum ve eşekleri de önce edebiyatta sevdim.

Türkiye sembol hayvanını seçiyor - Page 4

Mağrur ve cefakâr at
Dücane Cündioğlu (Yazar)
Çünkü atsız Türk olmaz. Atı olmayanın adı olmaz. Türkler göçebe ulus olarak dünyayla irtibatlarını at üzerinden kurdular.
Onur Ünlü (Yönetmen)
Büyük ve gösterişli gibi görünüyor fakat tepesine bineni hiç sesini çıkarmadan taşıyıp duruyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.